لوگو دکتر قاضی میرسعید
جستجو
Close this search box.
آمادگی زایمان

آمادگی برای زایمان و نکات طلایی آن!

آمادگی برای زایمان یکی از مهم‌ترین مواردی است که مادران قبل از نزدیک شدن به ماه‌های آخر باید در مورد آن اطلاعات کافی را بدست آورده و آن را به روزهای آخر موکول نکنند. بدست آوردن آمادگی‌های لازم برای پدران و مادران قبل از تولد فرزند ممکن است کمی آن‌ها را با چالش مواجه کند. این آمادگی‌ها می‌تواند مواردی مثل آمادگی روانی، جسمی، تغییرات الگوی خواب و… در بر بگیرد. در این مطلب قصد داریم در مورد آمادگی قبل از زایمان و راه‌های مدیریت آن برای خانم‌های باردار توضیح دهیم. اگر باردار هستید و یا قصد بچه‌دار شدن را دارید ، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آمادگی برای زایمان

“آمادگی برای زایمان” و روز تولد فرزند از دو بابت آمادگی روانی و جسمی بسیار حائز اهمیت است.

در این بخش قصد داریم در مورد هر یک از این دو، جداگانه برای شما توضیحات لازم را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: بهترین دکتر نازایی در تهران

آمادگی برای زایمان از نظر روحی و روانی

نگرانی‌هایی که خانوم‌ها از نظر روحی و فکری با آن مواجه می‌شوند، نباید دست کم گرفته شود. این نگرانی‌ها می‌تواند در مورد محل زایمان، درد زایمان، اقدامات لازم بعد از آن و مواردی از این دست باشد. بنابراین برای  کاهش استرس مادر نیاز است تا اطلاعات کافی در مورد تمام پروسه زایمان و بعد از آن در اختیار وی قرار گیرد. از جمله راه‌هایی که می‌توانیم برای کنترل این نگرانی‌ها پیشنهاد کنیم، شامل موارد زیر است:

  • شرکت در کلاس‌های آمادگی پیش از زایمان
  • یادگرفتن تنفس صحیح برای زایمان آسان‌تر (با کمک پزشک)
  • صحبت با همسر خود در مورد نگرانی‌ها و سعی در مدیریت و برنامه‌ریزی جهت تقسیم وظایف بعد از تولد فرزند
  • ارتباط با خانم‌های باردار و صحبت در مورد چالش‌های فرزندآوری
  •  اطمینان از زایمان زیر نظر بهترین متخصص زنان و زایمان در ونک

آمادگی برای زایمان از نظر جسمی

آمادگی برای زایمان تنها به آماده شدن ذهن و فکر مادر و پدر مرتبط نمی‌شود. بلکه آمادگی جسمی مادر و حتی پدر برای تولد فرزند و نگهداری از آن، اهمیت بالایی دارد. مادران باید تا حد ممکن از سلامت کامل خود آگاهی داشته باشند و در جهت آن نهایت تلاش خود را انجام دهند. به این منظور ورزش‌های بارداری می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. هر ورزشی که شما را به نفس نفس زدن نیندازد، می‌تواند تاثیر مثبتی را به همراه داشته و برای زایمان راحت‌تر به شما کمک کند. مهم است تا ورزش‌های بارداری را زیر نظر مربی کارآزموده انجام دهید.

آمادگی برای زایمان از نظر تغییرات الگوی خواب

قطعا می‌دانید نوزاد تازه متولد شده در ماه‌های اول نیاز دارد تا هر دو ساعت به آن شیر داده شود و مورد رسیدگی قرار گیرد. پس می‌توانید کم شدن مدت زمان خواب مادر بعد از زایمان را به خوبی پش‌بینی کنید. از این بابت در آمادگی برای زایمان بهتر است در ماه‌های بارداری استراحت کافی داشته باشید. با تقسیم وظایف با همسران و کمک گرفتن از خانواده درجه یک مثل مادر، خواهر و حتی دوست به خود امکان استراحت حداقل 7 تا 8 ساعت در روز را بدهید. 

توجه داشته باشید اگر زایمان شما قرار است با سزارین صورت گیرد، دوران نقاهت طولانی‌تری را پشت سر خواهید گذاشت. پس باید استراحت با کیفیت‌‌تری داشته باشید. قبل از تولد بچه در مورد چگونگی مراقبت‌های بعد از سزارین اطلاعات کامل را بدست آورید و آمادگی لازم را کسب کنید.

روش های درمان نازایی را بدانید!

آمادگی برای زایمان از نظر جسمی

آمادگی برای بعد زایمان و شیردهی

در مواردی پیش می‌آید که مادران در روزهای اول برای شیردادن به فرزند خود دچار مشکلاتی باشند. سعی کنید با راهنمای توسط پزشک خود با نکات لازم در این مورد آشنایی کاملی پیدا کنید. یک جراح زنان خوب در تهران به شما کمک می‌کند تا بدانید با شناخت فرم بدنی خود چگونه به نوزادتان شیر دهید. حتی شاید نیاز داشته باشید وسایل شیردهی برای خود فراهم کنید. پس قبل از زایمان زمان بهتری است که بتوانید کار با آن را آموزش ببینید.

آمادگی برای زایمان در روزهای آخر بارداری

اگر قصد دارید زایمان طبیعی داشته باشید، حتما توجه کنید که شاید زایمان شما در روزی که پیش‌بینی نشده صورت بگیرد. به همین جهت واجب است تا آمادگی برای زایمان را کاملا داشته باشید. موارد زیر را حتما در نظربگیرید و به آن‌ها رسیدگی کنید:

  • آماده کردن تمام وسایل مورد نیاز مادر و فرزند
  • چک کردن مسیر بیمارستان و مدت زمان رسیدن به آن از منزل
  • آموزش اصول اولیه نگه‌داری از نوزاد، به همسر خود
  • مشخص کردن محل نگه‌داری فرزند اول (اگر بار اولی نیست که باردار شده‌اید و فرزند کوچک دارید)
  • اطلاع از قوانین ورود و خروج بیمارستان 

کلام پایانی

آنچه در این مطلب خواندید مختصر نکاتی بود که هر مادری باید در مورد آن اطلاعات کافی را بدست آورد. با در نظر داشتن مواردی که پیش‌تر در مورد آن صحبت کردیم، زایمان راحت‌تری را تجربه خواهید کرد. امیدواریم با بهترین خاطره‌ها فرزند خود را در آغوش بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط