لوگو دکتر قاضی میرسعید
جستجو
Close this search box.
آیا مصرف قرص اورژانسی باعث نازایی می شود؟

آیا قرص اورژانسی باعث نازایی می شود؟

همه بانوانی که رابطه جنسی دارند بایستی به روش‌های پیشگیری از بارداری واقف بوده تا از بارداری ناخواسته جلوگیری شود.در میان روش‌های پیشگیری از بارداری، مصرف قرص اورژانسی به دلیل تاثیر زود هنگام آن بسیار مورد توجه است اما آیا قرص اورژانسی باعث نازایی می شود؟ آیا مصرف قرص اورژانسی بی خطر است؟ باید بدانید که قرص‌ اورژانسی بدلیل داشتن هورمون زیاد باعث نامنظمی در سیکل قاعدگی و پریود می‌شود اما روی ذخیره تخمدان فرد تاثیری ندارد بهتر است جهت مصرف این قرص به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری با پزشک متخصص زنان خود مشورت کنید.

خرید-قرص-اورژانسی

قرص اورژانسی باعث نازایی نمیشود اما عوارض های زیادی دارد و استفاده از آن بیش از ۱ یا ۲ بار در سال توصیه نمی شود. برای آشنایی بیشتر با قرص اورژانسی و عوارض آن همراه ما باشید.

قرص اورژانسی لوونورژسترل

قرص اورژانسی لوونورژسترل یا Levonorgestrel که با اسم تجاری لونژیل شناخته می‌شود، نوعی قرص پیشگیری از بارداری اورژانسی است و در گروه دارو‌های پروژسترونی ضد بارداری قرار می‌گیرد. این روش به هیچ عنوان به عنوان یک روش دائمی پیشگیری از بارداری توصیه نمی‌شود و معمولا در موراد اورژانس باید از این دارو استفاده کرد.

آیا قرص اورژانسی باعث نازائی می‌شود؟

خانم‌ها در اوایل ازدواج به علت ترس از نازایی، تمایلی به مصرف قرص‌های ضد بارداری ندارند. عده‌ای به خاطر مصرف این قرص‌ها، ممکن است فکر کنند که نازا می‌شوندولی درواقع نازایی عدم باروری به مدت ۱ سال بعد از قطع روش‌های جلوگیری از بارداری است و قبل از یکسال، نازایی محسوب نمی‌شود. در صورتی که زوجین از سلامت برخوردار باشند، استفاده از روش‌های بارداری چه از طریق زن و چه از طریق مرد موجب ناباروری نمی‌شود و مدت زمان مشخصی برای منع از بارداری وجود ندارد اما اگر باردار نمی‌شوند بهتر است مصرف این قرص ها زیر نطر بهترین دکتر نازایی در تهران باشد.

همچنین مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری مانند اورژانسی در دختران و زنان که تاکنون باردار نشده‌اند، باعث نازایی نمی‌شود و رابطه ای نیز بین قرص اورژانسی و نازایی گزارش نشده است.

قرص-برای-درمان-نازایی

روش جلوگیری با قرص اورژانسی چگونه است؟

قرص اورژانسی را می تواند به صورت تکی در ۴۸ ساعت اول پس از نزدیکی و یا بلافاصله پس از نزدیکی و قرص بعدی ۱۲ ساعت بعد مصرف کرد و یا ۲ عدد قرص را به صورت همزمان در ۴۸ ساعت اول پس از نزدیکی مشکوک مصرف‌کنید.

عکس-قرص-اورژانسی

بهترین زمان مصرف قرص اورژانسی

قرص لونژیل یا لوونورژسترول نوعی قرص پیشگیری از بارداری است که در موراد اورژانس باید از این دارو استفاده کرد اگر قرص اورژانسی را تنها در مواقعی که رابطه زناشویی بدون پیشگیری داشته اید، مصرف کنید مشکلی برایشان به وجود نمی آید ولی اگر نزدیک به زمان پریود از این قرص ها استفاده کنید منجر به این می شود که سیکل قاعدگی بهم بخورد و جا به جا بشود و شاید با کمی تاخیر همراه باشد.

کلام آخر

همانطور که بارها اشاره کردیم از مصرف قرص اورژانسی به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری دائمی استفاده نکنید. قرص اورژانسی باعث نازایی در فرد نمی شود اما مصرف این قرص برای استفاده گه گاه است نه ماهی یک بار. ضمناً این روش پیشگیری از بارداری ممکن است ۱۰ درصد خطا نیز داشته باشد و به همین خاطر این شیوه پیشگیری از بارداری پیشنهاد نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط