لوگو دکتر قاضی میرسعید
جستجو
Close this search box.
ای وی اف موفق

ای وی اف موفق

ای وی اف موفق تحت تاثیر فاکتورهای زیادی است که هر یک نقش موثری را در ایجاد، رشد و نمو جنین ایفا می‌کنند. از جمله این فاکتورها می‌توان به انتخاب پزشک باتجربه، کلینیک معتبر و حرفه‌ای و همچنین انجام دقیق تست‌ها قبل از انتقال جنین به رحم اشاره کرد. ضمنا هرچه سبک زندگی زن و مرد سالم‌تر باشد و طبیعتا تخمک‌ها و اسپرم‌های قوی‌‌تری داشته باشند، شانس بیشتری برای ثمربخشی لقاح خارج رحمی دارند و می‌توانند در مدت زمان کمتری، IVF  موفق را تجربه کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا عوامل موثر بر آی وی اف موفق را بررسی کنیم.

عوامل موثر در ای وی اف موفق

امروزه روش IVF‌ یا تلقیح آزمایشگاهی به‌عنوان یکی از بهترین و پربازده‌ترین روش‌ های درمان نازایی شناخته می‌شود که در آن تخمک و اسپرم از دو والد گرفته شده؛ به‌صورت آزمایشگاهی لقاح داده می‌شوند و سپس جنین ابتدایی را برای رشد و نمو و طی کردن دوران بارداری به رحم بانو انتقال می‌دهند.

از آنجایی‌که موانع زیادی برای باروری به روش تلقیح آزمایشگاهی وجود دارد، عوامل متعددی در تجربه ای وی اف موفق موثر هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. سن بانوان؛ بانوان بالای ۳۵ و ۴۰ سال شانس کمتری برای موفقیت در ای وی اف دارند.
 2. کیفیت سبک زندگی زوجین
 3. عوامل ژنتیکی
 4. سابقه باروری و بارداری
 5. مصرف فولیک‌اسید و ویتامین‌های لازم
 6. آمادگی رحم
 7. کیفیت و تحرک اسپرم‌ها
 8. انجام دقیق تست‌های مهم در روند درمان ناباروری
 9. داشتن ذخیره تخمدانی مناسب
 10. اندازه مناسب فولیکول‌ها
 11. دوری از استرس و نگرانی
 12. قطع مصرف داروهایی که در روند باروری اختلال ایجاد می‌کنند.
 13. مراجعه به مرکزی معتبر و حرفه‌ای

بهترین متخصص آی وی اف (ivf‌) در تهران با دانش و تجربه‌ای که در زمینه باروری به روش تلقیح آزمایشگاهی دارد، به‌خوبی می‌تواند شانس موفقیت در IVF‌ را تقویت کند. برای تجربه آی وی اف موفق بهتر است با جستجو صحیح و کافی بهترین متخصص آی وی اف (ivf‌) در تهران را پیدا و انتخاب نمایید.

ای وی اف موفق چه علائمی دارد؟

طبق سال‌ها تجربه‌ای که متخصصان در حوزه درمان ناباروری دارند، علائم ای وی اف موفق پس از دو هفته انتقال جنین به رحم مادر، در افراد مختلف مشابه بوده و مانند خانم‌هایی است که به‌طور طبیعی مادر شدن را تجربه می‌کنند. البته این علائم و هرگونه تغییری که در بدن بانو ایجاد می‌شود، نباید باعث واکنش‌های هیجانی مثل قطع کردن داروها و عدم پیگیری درمان شود که اشتباه است. برخی افراد با مشاهده علائم موفقیت در IVF‌ ناگهان تمام روند درمان را رها می‌کنند.

نکته مهم دیگر این است که در بسیاری از مواقع، علائمی که به‌عنوان علائم موفقیت‌آمیز بودن ای وی اف در نظر می‌گیریم، به‌دلیل مصرف استروژن و پروژسترون در روند درمانی پدیدار می‌شوند و نمی‌توانند دلیل خوبی براي موفقیت روند درمان باشند. پس اگر این علائم را هم مشاهده نکنید، دلیلی برای این نخواهد بود که امیدی به روند درمانتان‌ نیست و اگر این‌ها را مشاهده کردید، لزوما دلیل جواب مثبت به درمان نیست. باید به‌طوردقیقتری روند درمان را پیگیری نمایید. اما در هر صورت از جمله علائم IVF‌ موفق عبارتند از:

 • حالت تهوع

حالت تهوع (تهوع صبحگاهی) از علائم شایع بارداری است که به‌طور معمول در موارد موفق IVF‌ و همچنین بارداری‌های طبیعی، بعد از دو ماه حاملگی مشاهده می‌شود. اما بسیاری از بانوان به‌دلیل استرس بالایی که بعد از انتقال جنین احساس می‌کنند، در همان هفته‌های ابتدایی نیز دچار حالت تهوع می‌شوند.

 • درد، تورم و حساسیت پستان‌ها

یکی از علائم ای وی اف موفق حساسیت زیاد در پستان‌هاست که با درد و تورم بروز پیدا می‌کند و علت آن افزایش هورمون زنانه پروژسترون می‌باشد.

توجه کنید عدم تجربه علائمی مثل حساسیت پستان‌ها، تهوع، خستگی و ضعف و… لزوما نشانه شکست IVF ‌ نمی‌باشد و چه بسیار زوجینی که با وجود مشاهده این علائم، شکست در آی وی اف را تجربه می‌کنند و برعکس، چه بسیار افرادی که با عدم مشاهده این علائم به موفقیت در IVF ‌ دست می‌یابند. 

 • دل‌درد خفیف

در موارد موفق IVF همانند چند روز قبل از پریودی، درد خفیفی در شکم و کمر بانوان احساس می‌شود که می‌تواند نزدیک بودن تایم پریودی را نشان دهد و یا به‌عنوان نشانه درمان‌ موفق شناخته شود.

 • تکرر ادرار

تکرر ادرار از جمله علائمی است که به‌دلیل افزایش هورمون‌های بارداری، هورمون پروژسترون خون و… ایجاد می‌شود.

 • لکه بینی یا خونریزی خفیف

لکه بینی و خونریزی بعد از ivf یکی از نشانه‌های موفقیت درمانی می‌تواند باشد. اگر روی لباس زیر یا دستمال توالت خود، لکه خونی مشاهده کردید، می‌توان احتمال داد که جنین به خوبی لانه‌گزینی کرده و در دیواره رحم جای گرفته است؛ اما برعکس، خونریزی زیاد می‌تواند خبر از عدم لانه‌گزینی جنین و سقط آن بدهد.

 • افزایش ترشحات واژن

این علامت نیز از دیگر علائم ای وی اف موفق است که معمولا در هفته‌های اول بارداری، به شکل ترشحات زیاد سفید رنگ با بوی ملایم بروز پیدا می‌کند.

ای وی اف موفق علائمی مثل دل درد دارد.

آی وی اف موفق بار دوم

بعد از یک بار تجربه IVF‌ ناموفق، به اندازه چند دوره ماهانه زمان نیاز است تا چرخه جنسی فرد به حالت طبیعی بازگردد و بعد از این مدت می‌توان برای بار دوم IVF‌ را انجام داد تا با کنترل عوامل موثر شانس بارداری بیشتر شود.

ای وی اف موفق با ذخیره تخمدان کم

یکی از شروط مهم در موفقیت IVF‌ داشتن ذخیره تخمدان زیاد و باکیفیت است. برای تقویت ذخیره تخمدان نکات زیادی وجود دارد که در طول روند درمان پیگیری می‌شود. اما به‌عنوان مهم‌ترین عوامل در ذخیره تخمدان زیاد و باکیفیت، رعایت رژیم غذایی مناسب، داشتن وزن ایده‌آل، دوری از استرس و نگرانی، دوری از اینترنت و امواج موبایل، قطع مصرف کافئین و دخانيات و همچنین مصرف مکمل‌هایی از جمله فولیک‌اسید را می‌توان نام برد. البته اگر ذخیره تخمدان کم هم باشد، اما دیگر عوامل از جمله کیفیت اسپرم‌ها مناسب باشد، می‌توان شانس خوبی برای موفقیت در IVF ‌ داشت و جای نگرانی نیست.

از آنجایی‌که هزینه عمل آی وی اف کمی بالاتر از دیگر روش‌های کمک باروری است، توصیه می‌شود اهمیت زیادی را برای تقویت ذخیره تخمدان قائل شوید تا بتوانید در همان دفعات اول نتیجه را دریافت کنید. هزینه عمل آی وی اف به پارامترهای گوناگونی بستگی دارد که در صورت استفاده از تخمک اهدایی، هزینه دیگری بر این هزینه نیز افزوده می‌شود.

ای وی اف موفق با تخمک اهدایی

طبق نظر متخصصان احتمال تشکیل جنین به‌وسیله تخمک اهدایی، حدود ۸۰٪ می‌باشد؛ اما شانس اینکه این جنین به‌درستی بتواند در دیواره رحم لانه‌گزینی کند و دوران بارداری را با موفقیت پشت سر بگذارد، حدود ۵۰٪ است. به‌طورکلی نرخ موفقیت در IVF‌ با تخمک اهدایی به سن اهدا کننده، عدم وجود مشکلات ژنتیکی، سلامت رحم و بسیاری عوامل دیگر وابسته است.

ای وی اف موفق با اندومتریوز

سوال بسیاری از بانوان مبتلا به آندومتریوز این است که آیا می‌توان با وجود این بیماری، آی وی اف موفق را تجربه کرد؟ در این‌باره باید بگوییم بله، بانوان زیادی با وجود ابتلا به آندومتریوز توانسته‌اند بارداری موفقی را از طریق IVF تجربه کنند. اما شدت این بیماری تاثیر زیادی در شانس موفقیت شما خواهد داشت و هرچه شدت آندومتریوز بیشتر باشد، احتمال بارداری موفق و لانه‌گزینی جنین در دیواره رحم کمتر است.

 چگونه بفهمیم ای وی اف موفق داریم؟

با شناخت علائم مربوطه می‌توانیم بفمیم ای وی اف موفق داریم.

همانطور که پیش‌تر به این موضوع پرداختیم، لکه بینی، کمر درد، دل‌درد پریودی، حالت تهوع، تغییر در ترشحات واژن، احساس خستگی، حساسیت پستان‌ها و… از علائم آی وی اف موفق هستند که در بسیاری از بانوانی که پس از انتقال جنین، بارداری موفقی را تجربه کرده‌اند، دیده شده است. اما اگر به‌تازگی انتقال جنین را انجام داده‌اید و هیچ یک از این علائم را ندارید، جای نگرانی نیست. ممکن است شما جزو ۱۰، ۱۵٪ از بانوانی باشید که پس از انتقال جنین این علائم را مشاهده نمی‌کنند؛ اما در نهایت بارداری‌شان مثبت است. در صورت مشاهده هرگونه تغییرات در حالات خود، به پزشک متخصص مراجعه نمایید و نکات مهم روند صحیح درمان و اقداماتی که باید انجام دهید را از ایشان جویا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط