لوگو دکتر قاضی میرسعید
جستجو
Close this search box.
بارداری با میکرواینجکشن (ICSI)

بارداری با میکرواینجکشن (ICSI)

روش میکرواینجکشن یا (intracytoplasmic sperm injection) ICSI همانند سایر روش‌های درمان ناباروری، به افزایش شانس باروری در زوج‌های نابارور می‌پردازد و از باکیفیت‌ترین سلول‌های جنسی، برای این کار کمک می‌گیرد. هدف از بارداری با میکرواینجکشن، شناسایی و انتخاب تخمک و اسپرم باکیفیت برای انجام لقاح در محیط آزمایشگاه است.بارداری با میکرواینجکشن (ICSI) ، اغلب در مواردی کاربرد دارد که علت ناباروری، ضعیف بودن اسپرم، بدشکلی و یا بی کیفیت بودن آن باشد؛ البته انتخاب مناسب‌ترین روش درمان، پس از معاینه توسط متخصص زنان و نازایی و بررسی علائم و علل نازایی صورت می گیرد.

بارداری با میکرواینجکشن (ICSI) چیست ؟

تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم یا (ICSI) روشی است که در طی لقاح آزمایشگاهی (IVF) مورد استفاده قرار می گیرد که در آن یک اسپرم به طور مستقیم به تخمک به منظور لقاح تزریق می شود. در طی IVF معمولی، تخمک در یک ظرف کشت حاوی تعداد زیادی اسپرم قرار می گیرد و زمانی که یک اسپرم به طور طبیعی به تخمک نفوذ می کند، لقاح اتفاق می افتد.
طبق گفته انجمن پزشکی باروری آمریکا، بارداری با روش میکروانجکشن ICSI یک روش ایمن و موثر برای زوج ‌های مبتلا به ناباروری با عامل مردانه است و می‌تواند شانس لقاح را برای زوج‌هایی که لقاح ضعیف در چرخه قبلی IVF دارند، بهبود بخشد.

از زمان معرفی این روش در اوایل دهه 1990، استفاده از ICSI برای زوج ‌های مبتلا به ناباروری با عامل مردانه در طول زمان افزایش یافته است. با این حال، ICSI همچنین به طور فزاینده ای در بیماران بدون ناباروری عامل مردانه استفاده می شود.
یافته ‌های برخی از مطالعات اما نه همه نشان می ‌دهد که ICSI با افزایش خطر ناهنجاری‌ های کروموزومی، اوتیسم، ناتوانی‌های ذهنی و نقایص مادرزادی در مقایسه با IVF معمولی مرتبط است. این افزایش خطرات ممکن است به دلیل اثرات درمان ناباروری نیز باشد.
ICSI همچنین به هزینه چرخه درمان ناباروری با IVF می افزاید و آن را نسبت به IVF معمولی گران تر می کند.

چه کسانی کاندید مناسبی برای میکروانجکشن ICSI هستند؟

بارداری با میکرانجکشن (ICSI) برای افرادی که ناباروری مردانه را تجربه می کنند بسیار مفید است. پزشک شما ممکن است ICSI را توصیه کند اگر فردی موارد زیر را داشته باشد:

 • ناتوانی در انزال
 • انسداد در دستگاه تناسلی مردانه
 • تعداد کم اسپرم
 • کیفیت اسپرم ضعیف
 • انزال رتروگراد یا معکوس(منی به سمت عقب در مثانه جریان می یابد).

همچنین ممکن است به ICSI نیاز داشته باشید اگر:

 • IVF سنتی منجر به ایجاد جنین نشده است.
 • مادر بیشتر از 35 سال سن دارد.
 • برای باردار شدن از تخمک یا اسپرم منجمد استفاده می کنید.

مراحل انجام میکرواینجکشن

مرحله اول: تحریک تخمک‌گذاری
مرحله دوم: جمع‌آوری تخمک‌ها
مرحله سوم: تهیه و آماده سازی اسپرم
مرحله چهارم:‌ لقاح در محیط آزمایشگاه
مرحله پنجم: انتقال جنین به داخل رحم

آیا استفاده از میکروانجکشن ICSI در طول زمان افزایش یافته است؟

برای چرخه های ناباروری با عامل مردانه، استفاده از ICSI از 76.3 درصد در سال 1996 به 93.3 درصد در سال 2012 افزایش یافت. برای چرخه های بدون ناباروری با عامل مردانه، استفاده از ICSI  از 15.4 درصد در سال 1996 به 66.9 درصد در سال 2012 افزایش یافت.

تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) چیست؟

تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) یک درمان ناباروری است. این شامل تزریق اسپرم زنده به تخمک های یک فرد در آزمایشگاه است. این روش می تواند یک جنین (تخمک بارور شده) ایجاد کند. ICSI نوعی لقاح آزمایشگاهی (IVF) است. پزشکان معمولاً زمانی از ICSI استفاده می کنند که ناباروری مردان بر توانایی فرد برای بچه دار شدن تأثیر می گذارد.

تزریق داخل سیتوپلاسمی یعنی چه؟

داخل سیتوپلاسمی به این واقعیت اشاره دارد که تزریق اسپرم در داخل سیتوپلاسم تخمک انجام می شود. این ماده ژل مانند در مرکز تخمک است که از آب، نمک و سایر مولکول ها تشکیل شده است.

تفاوت میکروانجکشن (ICSI) با IVF

میکروانجکشن ICSI در واقع نوعی IVF است. با IVF سنتی، پزشک متخصص زنان و زایمان هزاران اسپرم را در کنار یک تخمک روی یک ظرف آزمایشگاهی قرار می دهد. این که آیا یکی از اسپرم ها برای بارور شدن به تخمک نفوذ کند یا نه، به شانس واگذار می شود. اگر هیچ یک از اسپرم ها تخمک را بارور نکنند، لقاح اتفاق نمی افتد.

ICSI لقاح را از طریق تزریق مستقیم یک اسپرم منفرد به یک تخمک افزایش می دهد. با این حالICSI لقاح را تضمین نمی کند.

در هر دو روش ICSI و IVF سنتی، پزشک شما تخمک بارور شده (جنین) را در رحم شما کاشت می کند. اگر جنین به دیواره رحم شما بچسبد، بارداری اتفاق می افتد.

تفاوت-میکروانجکشن-با-IVF

فناوری کمک باروری (ART) چیست؟

هر دو ICSI و IVF از فناوری کمک باروری (ART) برای درمان ناباروری (مشکل باردار شدن) استفاده می کنند. ART به درمان ‌های باروری مبتنی بر آزمایشگاه اشاره دارد که از تخمک و اسپرم خارج از بدن انسان برای شروع لقاح (بارداری) استفاده می ‌کنند.

درصد موفقیت میکروانجکشن چقدر است ؟

از هر 10 روش IVF تقریباً 6 مورد با استفاده از میکروانجکشن ICSI انجام می شود. شانس شما برای داشتن یک بارداری با میکرانجکشن (ICSI) مانند IVF سنتی است. تخمین زده می شود که 50٪ تا 80٪ از تلاش های ICSI منجر به لقاح می شود.

میزان موفقیت لقاح و حاملگی با میکروانجکشن ICSI چقدر است ؟

نرخ لقاح برای ICSI اکثر برنامه های IVF نشان می دهد که حدود 70-85٪ از تخمک های تزریق شده با ICSI بارور می شوند. ما به این میزان لقاح می گوییم که با میزان موفقیت بارداری متفاوت است.

در برخی مطالعات نشان داده شده است که میزان موفقیت بارداری برای روش های لقاح آزمایشگاهی با ICSI بیشتر از IVF بدون ICSI است. این به این دلیل است که در بسیاری از مواردی که به ICSI نیاز دارند، در مقایسه با برخی از زنانی که به دلایل دیگر IVF انجام می دهند، زن نسبتاً جوان و بارور است (کمیت و کیفیت تخمک خوب).

به عبارت دیگر، میانگین کمیت و کیفیت تخمک در موارد ICSI (موارد فاکتور مردانه) بهتر است، زیرا در مقایسه با موارد با ناباروری غیرقابل توضیح، احتمال بروز مشکل در تخمک ‌ها کمتر است. برخی از موارد غیرقابل توضیح، کمیت و یا کیفیت تخمک را کاهش داده اند که شانس موفقیت آمیز بودن نتیجه IVF را کاهش می دهد.

میزان موفقیت IVF با ICSI با توجه به ویژگی‌های هر مورد، تکنیک ICSI مورد استفاده، مهارت فردی که این روش را انجام می ‌دهد، کیفیت کلی آزمایشگاه، کیفیت تخمک‌ها و مهارت‌های انتقال جنین در ناباروری متفاوت است. کیفیت تخمک ها یک عامل مهم تعیین کننده کیفیت و زنده ماندن جنین است.

مزایای میکرو انجکشن یا تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم چیست؟

در مقایسه با IVF سنتی، به نظر می رسد بارداری با میکرواینجکشن (ICSI) در کمک به افرادی که ناباروری مردان را تجربه می کنند والدین خود را تجربه می کنند، موفق تر است. برخی از مراکز بدون در نظر گرفتن تشخیص ناباروری، ICSI را برای همه افراد انجام می دهند.

خطرات میکروانجکشن ICSI چیست؟

این عوارض ممکن است با ICSI رخ دهد:

 • آسیب به برخی یا همه تخمک ها
 • تخمک پس از تزریق اسپرم بارور نمی شود.
 • رشد جنین در آزمایشگاه یا پس از انتقال جنین متوقف می شود.
خطرات-ICSI

خطرات میکروانجکشن ICSI برای نوزاد چیست؟

در ایالات متحده، تقریباً 2٪ از نوزادان دارای بیماری های مادرزادی هستند (به این معنی که با یک وضعیت سلامت متولد می شوند). 1% دیگر از کودکانی که با ICSI متولدمی شوند، شرایط مادرزادی دارند. متخصصان فکر می کنند که علت اصلی ناباروری ممکن است به این مشکلات کمک کند، نه خود درمان باروری و این خطر نسبتا کوچک است با توجه به اینکه نقص مادرزادی در 2٪ از نوزادان هر سال رخ می دهد.

بارداری با میکرواینجکشن (ICSI) ممکن است خطر ابتلا به موارد زیر را در کودک افزایش دهد:

 • سندرم آنجلمن
 • اوتیسم
 • سندرم بکویت ویدمن (یک اختلال رشد)
 • اختلالات تمایز جنسی
 • هیپوسپادیاس
 • ناتوانی های ذهنی.

هزینه عمل میکروانجکشن در مراکز درمانی

هزینه بارداری با میکرواینجکشن (ICSI) بسته به مراکز ناباروری، هزینه متخصص رنان و زایمان، امکانات و تجهیزات درمانی و متفاوت است. از این‌رو، ممکن است هزینه‌های مختلفی برای بارداری با میکروانجکشن در نظر گرفته شود پس توصیه می شود قبل از شروع درمان با پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید.

کلام آخر

بارداری با میکرانجکشن (ICSI) یکی از روش های درمان ناباروری نوین می باشد. به کمک این روش می توان مشکلات مربوط به اسپرم را درمان و نسبت به باروری موفق اقدام نمود.از آنجایی که بارداری به روش‌های مختلف، مزیت‌ها و معایب خودش را در پی دارد؛ لذا مشورت با پزشک متخصص زنان و زایمان قبل از شروع درمان و آگاهی از خطرات آن الزامی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط