لوگو دکتر قاضی میرسعید
جستجو
Close this search box.
بهترین قرص برای درمان تنبلی تخمدان

تاثیر متفورمین بر درمان تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان یکی از شایع ترین بیماری‌های زنان و دختران نوجوان است. از همین رو افراد به دنبال بهترین قرص برای درمان تنبلی تخمدان هستند. این بیماری معمولاً به دلیل عدم تعادل هورمون های زنانه و در سنین باروری اتفاق می افتد. متخصصین نازایی برای کنترل علائم بیماری داروها و مکمل هایی را تجویز میکنند که قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان از جمله آن است. در این مقاله همراه ما باشید تا در رابطه با تاثیر متفورمین بر درمان تنبلی تخمدان اطلاعاتی خوبی در اختیارتان قرار دهیم.

قرص-متفوریمن-برای-درمان-تنبلی-تخمدان

بهترین قرص برای تنبلی تخمدان

معمولا قرص‌هایی که برای درمان تنبلی تخمدان توسط متخصص زنان و زایمان تجویز می‌شوند، قرص های ضدبارداری و یا قرص‌های هورمونی هستند. این قرص ها علائم تنبلی تخمدان را کمرنگ کرده و باعث منظم شدن چرخه قاعدگی می شوند؛ بنابراین نمی توان آن ها را روشی برای درمان تنبلی تخمدان در نظر گرفت. 

از مهم ترین قرص هایی که برای درمان تنبلی تخمدان تجویز می شوند می توان به موارد زیر اشاه کرد:

✅قرص های آنتی آندروژن

داروهای آنتی آندروژن، هورمون تستسترون را در بدن کاهش می دهند. همچنین به درمان جوش های ناشی از اختلالات هورمونی کمک می کنند. البته نحوه مصرف و دوز آن ها توسط جراح زنان خوب در تهران تعیین می گردد.

✅قرص های پروژستین

داروهای حاوی هورمون پروژسترون جهت جلوگیری از بارداری تجویز می شوند. این قرص ها علاوه بر تنظیم چرخه قاعدگی، ریسک سرطان رحم را نیز کاهش می دهند.

✅قرص متفورمین

قرص متفورمین از داروهایی می باشد که با تحریک تخمک گذاری، جذب انسولین و تنظیم قاعدگی در زنان برای درمان تنبلی تخمدان، مفید است.

✅قرص لتروزول

این دارو نوعی محرک تخمدان ها برای آزاد سازی تخمک است و در درمان سرطان سینه نیز نقش پر رنگی دارد.

✅اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون یکی از داروهای درمان تنبلی تخمدان است که باید زیر نظر متخصص زنان مصرف شود. این دارو به افزایش تولید هورمون های زنانه در تخمدان ها کمک کرده و فشار خون بالا و مشکلات قلبی ناشی از تنبلی تخمدان را بهبود می بخشد.

قرص-متفورمین

تاثیر متفورمین بر تنبلی تخمدان

معمولاً افرادی که به سندرم تخمدان پلی کیستیک یا همان PCOS مبتلا هستند، قرص متفورمین مصرف می نمایند.. این دارو توسط متخصص زنان برای آنها تجویز می شود از آنجایی که در سندرم تخمدان پلی کیستیک یا همان تنبلی تخمدان، تخمک گذاری با اختلال مواجه می شود، این مسأله منجر به قاعدگی نامنظم، اختلال در هورمون های زنانه، افزایش هورمون مردانه ای و همچنین اضافه وزن می گردد.
از طرفی یکی دیگر تنبلی تخمدان باعث افزایش سطح انسولین در خون می شود. انسولین بالای خون، ترشح هورمون LH را افزایش می دهد و افزایش چند برابری این هورمون نسبت به هورمون FSH می تواند موجب اختلال در تخمک گذاری و افزایش تولید هورمون های مردانه شود و در نتیجه به اختلالات هورمونی بیشتر دامن بزند.

تاثیر متفورمین بر تنبلی تخمدان در کنترل سطح انسولین و کاهش تولید هورمون‌های مردانه می باشد. متفورمین را می توان بهترین قرص برای تنبلی تخمدان دانست.

بهترین زمان مصرف متفورمین برای درمان تنبلی تخمدان

بهترین زمان مصرف قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان معمولا ظهر همراه با وعده غذایی ناهار می باشد و در رابطه با نحوه مصرف قرص متفورمین بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.
مقدار مصرف متفورمین برای تنبلی تخمدان بستگی به شدت سندرم تخمدان پلی کیستیک و مقدار قند خون شما دارد. معمولا در اختلال تحمل گلوکز و تخمدان پلی کیستیک، قرص متفورمین 500 برای بارداری یکبار در روز تجویز می شود. گاهی تا سه قرص در روز نیز می توان تجویز کرد؛

نحوه مصرف قرص متفورمین

هنگام مصرف قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان نباید آن را بجوید ویا بشکنید.فراموش نکنید که این قرص را همراه با آب مصرف نمایید و برای اینکه این قرص بهترین تاثیر را روی بدن شما داشته باشد در زمان استفاده حتما طبق دستور پزشک و به روش صحیح از آن استفاده کنید.

قرص متفورمین ممکن است باعث اختلال در جذب ویتامین B12 شود. افرادی که مدت زیادی از قرص متفورمین استفاده می کنند ممکن است بعد از مدتی مقداری از این قرص در مدفوع آن ها مشاهده شود که کاملا طبیعی است.

آیا قرص متفورمین بر تخمک گذاری تأثیر می گذارد؟

مصرف متفورمین به کاهش سطح انسولین در خون کمک می‌کند. آب شدن چربی های اضافه تخمدان و تحریک تخمک گذاری از اثرات بعدی این قرص است. درصورتی که فرد دچار چاقی یا اضافه وزن باشد به منظور کنترل علائم تنبلی تخمدان، قرص متفورمین برای ان ها تجویز می شود.

درصورت انتخاب روش های کمکی باروری مانند درمان ناباروری با ivf قرص متفورمین مفید است و در آینده ای نزدیک این دارو در رده بهترین قرص برای تنبلی تخمدان معرفی خواهد شد.

لاغری-با-قرص-متفورمین

آیا قرص متفورمین باعث لاغری می شود؟

یکی از تأثیرات قرص متفورمین پایین آوردن سطح قند خون است. به همین دلیل از این دارو برای پایین آوردن وزن و افزایش سوخت‌وساز چربی‌در بدن استفاده می‌شود. از متفورمین تنها برای افرادی که دچار اضافه وزن زیاد هستند تحت نظارت پزشک تجویز می‌شود.

کلام آخر

تنبلی تخمدان زمانی ایجاد می شود که هورمون های مردانه مثل آندروژن در بدن فرد افزایش می یابد و چرخه قاعدگی نامنظم می شود. در تنبلی تخمدان ابتدا بر روی تخمدان ها کیست های ریز و متعددی ایجاد می شود و عمل تخمک گذاری را نامنظم می کند. در این مقاله درباره بهترین قرص برای تنبلی تخمدان و درمان تنبلی تخمدان با متفورمین توضیح داده شد. امیدوارم مطالعه این مطلب برای شما مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط