لوگو دکتر قاضی میرسعید
جستجو
Close this search box.
تعیین جنسیت با آی یو آی

تعین جنسیت قطعی با آی یو آی (IUI)

تعیین-جنسیت-با-iui

لقاح داخل رحمی که به نام روش IUI نیز معروف است یکی از روش‌های درمان ناباروری است که توسط آن می‌توان تا حدودی جنسیت جنین را نیز مشخص نمود. در این روش اسپرم‌های شسته و غلیظ شده در زمانی که تخمک توسط تخمدان آزاد می‌شود درون رحم قرار داده می‌شوند، در نتیجه اسپرم به داخل لوله فالوپ رفته و تخمک را بارور می‌نماید. این روش یکی از روش‌های درمان ناباروری می‌باشد که در برخی مواقع جهت تعیین جنسیت دلخواه نیز به کار برده می‌شود، هرچند موفقیت تعیین جنسیت با آی یو آی (IUI) بالا نمی‌باشد اما برخی از افراد با استفاده از این روش به نتایج دلخواه در تعیین جنسیت جنین دست یافته‌اند.

لقاح داخل رحمی یا آی یو آی در چه مواردی توصیه می شود؟

لقاح داخل رحمی بنا به دلایل مختلفی انجام می‌شود که عبارتند از:

 • در مواردی که زوجین با استفاده از اسپرم اهدایی تصمیم به بارداری می‌گیرند، در این مواقع اسپرم‌های اهدایی منجمد از حالت انجماد خارج شده و جهت تلقیح به رحم آماده می‌شوند.
 • ناباروری بدون دلیل: برخی مواقع که دلیل خاصی برای ناباروری یافت نمی‌‌شود می‌توان با استفاده از داروهای تحریک کننده جهت تخمک گذاری در زمان مناسب اسپرم‌ها را به رحم وارد کرد.
 • ناباروری به دلیل اندومتریوز: در مواردی که ناباروری به دلیل آندومتریوز رخ می دهد اولین قدم دارودرمانی جهت به دست آوردن تخمک با کیفیت همراه با روش لقاح داخل رحمی می‌باشد.
 • ناباروری به دلیل مشکلات ناباروری در مرد: یکی از اولین قدم‌ها در بررسی علت ناباروری، بررسی مایع منی مرد می‌باشد، مشکلاتی که در اسپرم منجر به کاهش شانس باروری می شود عبارتند از:
 • غلظت کم اسپرم
 • تحرک ضعیف اسپرم‌ها
 • ناهنجاری در اندازه و یا شکل اسپرم‌ها

لقاح داخل رحمی یا آی یو آی در چه مواردی توصیه می شود؟

روش لقاح داخل رحمی می‌تواند این مشکلات را برطرف نماید زیرا در این روش اسپرم‌های با کیفیت از سایر اسپرم‌ها جداسازی می‌شود و فقط اسپرم‌های طبیعی با تحرک کافی داخل رحم وارد می‌شود.

 • ناباروری به دلیل مشکلاتی در دهانه رحم: در انتهای پایین رحم، دهانه رحم قرار گرفته است، این قسمت بین واژن و رحم قرار دارد و در زمان تخمک گذاری مخاطی را تولید می‌نماید که که در حوالی زمان تخمک گذاری می‌تواند محیط مناسبی را جهت حرکت اسپرم از واژن به لوله فالوپ فراهم نماید، اگر این مخاط بیش از حد غلیظ باشد ممکن است از حرکت اسپرم جلوگیری کند، گاهی اوقات خود دهانه رحم نیز می‌تواند از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری نماید به عنوان مثال زمانی که زخمی به دلیل بیوپسی یا سایر موارد در دهانه رحم وجود داشته باشد ممکن است منجر به ضخیم شدن دهانه رحم و مشکل در حرکت اسپرم جهت رسیدن به تخمک باشد. در روش لقاح داخل رحمی، اسپرم‌ها مستقیماً به داخل رحم تزریق می‌شود و شانس باروری بسیار افزایش می‌یابد.
 • ناباروری به دلیل تخمک گذاری: در افرادی که دچار عدم تخمک گذاری یا کاهش تعداد تخمک هستند نیز این روش می‌تواند مفید باشد.
 • آلرژی به منی: در مواقع نادر آلرژی به پروتئین‌های موجود در مایع منی می‌تواند منجر به ناباروری شود. در این مورد ورود اسپرم به واژن منجر به قرمزی، سوزش و تورم می‌شود، جهت جلوگیری از این حساسیت می‌توان از کاندوم استفاده کرد اما این روش از بارداری جلوگیری می‌نماید، در روش تلقیح به رحم ابتدا پروتئین‌های مایع منی جدا شده و سپس اسپرم‌ها داخل رحم تزریق می‌شود.
مراحل-تعیین-جنسیت-1

تعیین جنسیت با آی یو آی (IUI)

تعیین جنسیت با آی یو آی (iui) از روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری می باشد و در این روش ابتدا نمونه‌ی منی تهیه می‌شود، این نمونه جهت جدا کردن عناصری که ممکن است منجر به واکنش و یا اختلال در باروری در بدن زن شود شسته می‌شود، اسپرم‌های با کیفیت که تحرک خوبی دارند جدا می‌شود و نمونه‌ی به دست امده شامل اسپرم‌های سالم و طبیعی است.

تعیین جنسیت با آی یو آی (IUI) چگونه انجام می شود؟

تعیین جنسیت با آی یو آی توسط اسپرم صورت می‌گیرد، همان طور که می‌دانید برخی از اسپرم‌ها حاوی کروموزوم X و برخی حاوی کروموزوم Y هستند، در صورتی که تمام تخمک‌ها حامل کروموزوم جنسی X هستند، اگر لقاح بین اسپرم حامل کروموزوم X و تخمک صورت بگیرد نتیجه‌ی آن تشکیل سلول XX خواهد بود که منجر به تولد نوزاد دختر خواهد شد اما اگر اسپرم حامل کروموزوم جنسی Y با تخمک لقاح بیاید نتیجه‌ی آن تشکلیل سلول XY خواهد بود که منجر به تشکیل جنین پسر می‌شود.

با توجه به اینکه اسپرم‌های حاوی کروموزوم Y از اسپرم‌های حامل  کروموزوم X سنگین‌تر هستند در هنگام فرآیند تغلیظ و جداسازی اسپرم‌های با کیفیت توسط دستگاه سانتریفیوژ اسپرم‌های حامل کروموزوم X بیشتر در قسمت پایین دستگاه تجمع پیدا می‌نمایند بنابراین می‌توان با توجه به نظر زوجین جهت داشتن فرزند دختر یا پسر، اسپرم حامل کروموزوم X و یا  Y را جهت تلقیح در این مرحله انتخاب نمود.

تعیین زمان دقیق تخمک گذاری توسط کیت‌های مخصوص و یا به روش سونوگرافی قابل انجام است، پس از تعیین زمان تخمک گذاری می‌توان تلقیج اسپرم را انجام داد.

مراحل تعیین جنسیت با آی یو آی (IUI)

این روش درمرکز ناباروری قابل انجام است و احتیاج به هیچ گونه داروی مسکن و یا آرام بخش ندارد.

مراحل تعیین جنسیت با آی یو آی (IUI) به ترتیب عبارتند از:

 1. روی تخت دراز می‌کشید، پاهای خود را در رکاب قرار می‌دهید، توسط اسپکولوم دهانه واژن باز می‌شود، ویال حاوی اسپرم‌ها که به یک کاتتر متصل است از طریق واژن وارد رحم می‌شود و سپس اسپرم‌ها در رحم رها می‌شوند و بعد از آن کاتتر و اسپکولوم خارج می‌شود.
 2. کل این فرآیند حدود 1 الی 2 دقیقه زمان می‌برد. سپس باید چند لحظه دراز بکشید و بعد از آن می‌توانید به منزل بازگردید و فعالیت‌های روزمره‌ی خود را انجام دهید.
 3. با اینکه روش تعیین جنسیت با iui صد درد صد نمی‌باشد اما زوج‌های بسیاری توانسته‌اند با استفاده از این روش جنسیت فرزند خود را تعیین نمایند.

 تعیین جنسیت به روش آی یو آی، صد در صد و قطعی است؟

اگرچه این روش برای زوجینی که به دلیل هزینه ها و همچنین تهاجم پایین آی یو آی، علاقه ای به انجام آی وی اف (IVF) ندارند، مناسب است اما متاسفانه برخلاف آی وی اف، تضمین صد در صد در تعیین جنسیت نداشته و دقت آن در حدود 75 تا 90 درصد است.

هزینه تعیین جنسیت به روش آی یو آی چقدر است؟

هزینه دقیق و مشخصی را نمی توان برای تعیین جنسیت با آی یو آی تعیین نمود چرا که برحسب اقدامات مورد نیاز برای هر زوج، تعرفه های مرکز مدنظر و حتی قیمت داروها، این هزینه ها متفاوت خواهند بود.

کلام آخر

حتما برای انجام تعیین جنسیت با iui به بهترین و معتبر ترین پزشکان و متخصص زنان و نازایی مراجعه نمایید زیرا که این امر سبب می شود تجربه و دانش پزشک در جریان روند مراحل درمانی قرار بگیرد و شانس موفقیت این روش را افزایش داده و احتمال بروز خطا را به کمترین میزان ممکن برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط