لوگو دکتر قاضی میرسعید
جستجو
Close this search box.
تعیین جنسیت با IVF

تعیین جنسیت با ivf و هزینه آن

بسیاری از زوج ها به دلایل و باورهای مختلف مانند دلایل فرهنگی تمایل دارند جنسیت فرزند بعدی خود را انتخاب کنند. به طور شگفت انگیزی، پیشرفت های علمی اجازه می دهد تا انتخاب جنسیت کودکان آینده با دقت 100٪ انجام شود. اما برای انتخاب جنسیت فرزند بعدی شما دقیقاً چه چیزی لازم است و انتخاب جنسیت دقیقاً چه هزینه ای دارد؟ تعیین جنسیت با ivf (آی وی اف) یکی از همین روش هاش که در این مقاله به توضیح آن می پردازیم.

تعیین جنسیت به چه صورت خواهد بود؟

جنسیت کودک توسط دو کروموزوم که در مجموع به نام کروموزوم های جنسی شناخته می شوند تعیین می شود. سلول های تخمک زن همیشه حامل یک کروموزوم X هستند در حالی که اسپرم مرد حامل یک کروموزوم X یا Y است. اگر یک اسپرم با کروموزوم X با تخمک مادر ملاقات کند، جنین و نوزاد حاصل، دختری با کروموزوم XX خواهند بود. اگر یک اسپرم با کروموزوم Y سلول تخمک زن را بارور کند، فرزند حاصل پسری با کروموزوم XY خواهد بود.

همانطور که احتمالاً می دانید، تقریباً یک تقسیم 50/50 بین پسران و دختران به طور طبیعی وجود دارد. بنابراین برای اینکه بتوانید تعیین جنسیت انجام دهبد، باید بتوانید اسپرمی را که حاوی کروموزوم Y یا جنینی است که کروموزوم XY دارد، به دقت انتخاب کنید.

تعیین جنسیت با روش مرتب سازی اسپرم

مرتب سازی اسپرم روشی برای مرتب سازی اسپرم بر اساس این واقعیت است که کروموزوم های X دارای DNA کمی بیشتر از کروموزوم های Y هستند. برخی از روش ها اسپرم را با سانتریفیوژ مرتب می کنند در حالی که برخی دیگر DNA را با رنگ فلورسنت نشان می دهند. در این روش، اسپرم حاوی کروموزوم X بر اساس چگالی دسته بندی می شود و در هنگام سانتریفیوژ به سمت پایین ختم می شود و با استفاده از روش رنگ فلورسنت، درخشان تر می شود.

این روش می تواند برای هر دو درمان ناباروری با IUI یا درمان ناباروری با IVF استفاده شود. در حالی که برخی از مطالعات برخی از اثرات را نشان داده اند، این روش بسیار قابل اعتماد نیست و در بسیاری از کلینیک های باروری در سراسر ایالات متحده، ارائه نمی شود.

هزینه-تعیین-جنسیت-با-IVF

تعیین جنسیت با IVF

تعیین جنسیت با IVF (آی وی اف) و آزمایش غربالگری جنین قبل از لانه گزینی یا PGD پیشرفته ترین روش انتخاب جنسیت با دقت 100 درصد است. در طی این روش، تعداد کمی از سلول های یک جنین ساخته شده از طریق IVF، چند روز پس از لقاح از جنین خارج می شود و برای تجزیه و تحلیل کروموزومی به آزمایشگاه ژنتیک فرستاده می شود. پس از بیوپسی، جنین ها بلافاصله منجمد می شوند تا در انتظار نتایج آنالیز ژنتیکی باشند.
پس از مشخص شدن نتایج، تصمیم گیری توسط والدین مورد نظر گرفته می شود. این روش به شما اجازه می دهد تا جنسیت کودک را با دقت بیش از 99.9 درصد انتخاب کنید.

مراحل دقیق تعیین جنسیت با IVF

از آنجایی که انتخاب دقیق جنسیت به لقاح آزمایشگاهی نیاز دارد، که به خودی خود یک فرآیند نسبتاً فشرده است، درک حداقل در سطح پایه مهم است که کل فرآیند شامل چه چیزی می شود. به طور کلی، IVF دارای 4 مرحله اصلی است:

  • تحریک تخمدان: زن با هدف ساختن بسیاری از تخمک ‌های با کیفیت بالا (برخلاف تخمک‌ هایی که معمولاً ساخته می ‌شود) از داروهای مبتنی بر هورمون استفاده می ‌کند.
  • بازیابی تخمک: تخمک ها را از تخمدان ها خارج می کند.
  • آزمایشگاه جنین شناسی: لقاح تخمک ها، رشد جنین به مدت 3-7 روز
  • انتقال جنین: انتقال جنین فرآیند بازگرداندن جنین به رحم والدین مورد نظر است.

از آنجایی که انتخاب جنسیت به آزمایش جنینی بیشتری نیاز دارد (که چند روز طول می کشد تا نتایج حاصل شود)، نه تنها به مراحل اضافی مخصوص آزمایش جنین نیاز دارد، بلکه به دو “چرخه درمانی” نیاز دارد. یکی شامل ساخت و آزمایش جنین ها و دیگری، چرخه انتقال جنین منجمد است که شامل آماده سازی رحم برای انتقال است.

انتخاب جنسیت در IVF چگونه انجام می شود؟

برای تعیین جنسیت می توان از روشی به نام غربالگری ژنتیکی پیش از لانه گزینی (PGD) استفاده کرد. این روش فقط برای تعیین جنسیت قبل از لقاح یعنی قبل از جایگزینی جنین در رحم زن قابل استفاده است. روشی انجام می شود که در آن یک سلول منفرد (بیوپسی) از جنین روز پنجم حاوی حدود 100 سلول گرفته می شود. سپس این سلول از نظر محتوای کروموزومی آن مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد که شامل جنسیت آینده این جنین در صورت تبدیل شدن به جنین می شود.

تعیین جنسیت با IVF چه زمانی توصیه می شود؟

تنها زمانی که تعیین جنسیت توصیه می شود که یک اختلال کروموزومی وابسته به جنسی (بیماری های مغلوب وابسته به X) وجود داشته باشد که ارثی است و از مادرانی که ناقل ژن های غیرطبیعی در کروموزوم X هستند، منتقل می شود. این شرایط که فقط به فرزندان پسر منتقل می شود ممکن است جدی یا بالقوه کشنده باشد، مانند هموفیلی یا برخی از دیستروفی های عضلانی.

هزینه تعیین جنسیت با IVF چقدر است؟

از آنجایی که تعیین جنسیت با IVF (آی وی اف) تنها در صورت وجود دلیل پزشکی انجام می شود، هزینه آن به راحتی مشخص نیست. بسته به شرایط شما، بیمارستانی که مراجعه می کنید مناسب ترین طرح درمانی را توصیه می کند و مشاوره مالی ارائه می شود.

کلام آخر

تعیین جنسیت با IVF آی وی اف یکی از بهترین و پیشرفته ترین روش های پزشکی است که این روش از درصد موفقیت بالایی برخوردار است. شما می توانید در حین درمان ناباروری با IVF با پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشورت نمایید تا بتوانید در حین درمان از پروسه تعیین جنسیت با IVF نیز بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط