لوگو دکتر قاضی میرسعید
جستجو
Close this search box.
تعیین جنسیت قبل از بارداری

تعیین جنسیت قبل از بارداری

روش-های-تعیین-جنسیت-قبل-از-بارداری

همانطور که می دانید به‌صورت معمول شانس پسر یا دختر شدن جنین ۵۰/۵۰ است. شاید تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که آیا تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری ممکن است؟ امروزه برخی از زوج‌ها با روش‌های نوین پزشکی می‌توانند قبل از بارداری، جنسیت جنین خود را تعیین کرده و برای دختر یا پسر بودن آن و حتی دوقلو زایی تصمیم‌گیری کنند.

تصمیم گرفتن برای تعیین جنسیت بچه قبل از بارداری، فرایند بسیار جذاب و هیجان‌انگیزی است. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با تمامی روش‌های تعیین جنسیت قبل از بارداری آشنا سازیم.

اندام جنسی مردانه اسپرم تولید میکند و اندام جنسی زنانه تخمک، مرد در طی رابطه جنسی اسپرم تولید شده  توسط بیضه را به مهبل زن وارد میکند، این اسپرم های تولید شده بعد از انزال در مهبل زن باقی میمانند و عده ای از اسپرم ها موفق میشوند که خود را به دهانه رحم برسانند. رحم که اندام تولید مثلی زن است، یک اندام گلابی شکل است که انتهای گلابی شکل آن رو به پایین است. اسپرم و تخمک ترکیب شده و تخم را تشکیل می دهند.

روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری

جالب است بدانید که عوامل بسیاری خارج از فرآیند لقاح مانند شرایط مادر پیش از بارداری، سلامت روحی و روانی مادر، طول و مدت زمان مقاربت زوجین، اندازه پی اچ PH مهبل مادر در هنگام مقاربت، می‌توانند در پسر یا دخترشدن فرزند یک زوج تاثیر بگذارند.

روش‌های پزشکی در مراکز درمان ناباروری، ژنتیک و آزمایشگاه ها انجام می‌گیرند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی با روش های لقاح خارج رحمی مانند IVF  و IUI  و PGD  می توان جنسیت جنین را قبل از بارداری تعیین کرد.

روش های تعیین جنسیت عبارتند از :

 • تعیین جنسیت با ivf
 • تعیین جنسیت با PGD
 • تعیین جنسیت با تغذیه
 • روش زمان بندی مقاربت ( تعیین زمان تخمک گذاری)
 • روش شستشوی مهبلی ( واژن)
 • روش تعیین میزان اسپرم
 • روش نشاندار کردن لیزری گامتها
تعیین-جنسیت-پسر-دار-شدن

 روش تعیین جنسیت با ivf

در این روش تخمک کشی انجام می شود و با اسپرم مرد  ترکیب، جنین  تشکیل داده می شود و برای آزمایشگاه ژنتیک فرستاده می شود و ژن های  X و Y مشخص می شود و با توجه به درخواست زوجین جنین انتقال داده می شود. در صد موفقیت در این روش، 60 درصد است. بنابراین زوجین نباید انتظار داشته باشند که صد در صد حاملگی اتفاق بیفتد. اما در صورت حاملگی جنسیت جنین صد در صد همان است که تشخیص داده شده بود.

 روش تعیین جنسیت  با PGD

برای استفاده از روش  PGD توصیه می شود تا از درمان های قطعی مانند  IVF  استفاده شود. درمان ناباروری با ivf  با تحریک تخمک گذاری عمل می کند، در این روش با داروی محرک تخمک گذاری  آغاز و تخمک های حاصله توسط سونوگرافی از تخمدان خارج و در آزمایشگاه نازایی با اسپرم همسر بیمار ترکیب می شود و در دستگاه مخصوص در آزمایشگاه قرار می گیرد تا جنین رشد کند و مواردی مانند سلامت جنین و یا مشکلات آن بررسی می شود.

روش PGD جهت تعیین جنسیت می باشد با استفاده از این روش می توان بیماری های ژنتیکی را زود تشخیص داد.

یکی از مزیت های بزرگPGD تشخیص بیماری های ژنتیکی قبل از لانه گزینی است، بیشتر خانواده هایی که به بیماری های ژنتیکی مبتلا هستند بسیار نگران انتقال آن ها به فرزندان خود هستند. در روش pgd باروری با استفاده از IVF می باشد، در این روش متخصص زنان و نازایی رویان سالم را در رحم مادر می کارد.

تعیین جنسیت با روش زمانبندی مقاربت

اسپرم Y (مذکر) نسبت به اسپرم X (مونث) اندازه بسیار کوچکتری داشته و حرکت سریعتری دارد. همچنین طول عمر کوتاهتری داشته و بر خلاف X، در محیطهای قلیایی توانایی زنده ماندن و تحرک دارد. بنابراین اسپرمهایی که در ایجاد جنین پسر نقش دارند سریعتر از اسپرمهای دختر حرکت می‌کنند و عمر کوتاهتری دارند.

بنابراین اگر زوجین پسر می‌خواهند باید زمان آمیزش تا حد امکان نزدیک به زمان تخمک‌گذاری باشد ولی اگر دختر بخواهند باید آمیزش ۲ تا ۴ روز قبل از تخمک‌گذاری باشد.

تعیین جنسیت با رژیم غذایی و تغذیه

برخی از تحقیقات اثر تغذیه بر تعیین جنسیت قبل از بارداری را نشان داده‌اند چرا که رژیم غذایی نقش بسزایی در کاهش یا افزایش PH رحم دارد. طبق تحقیقات میزان موفقیت تعیین جنسیت قبل از بارداری با رژیم غذایی مناسب حدود 60 درصد است. در این مورد توصیه می‌شود حتما تحت نظر بهترین دکتر تعیین جنسیت قرار گرفته و به راهنمایی های وی عمل گردد . ممکن است بسیاری از مراکز با فریب افراد و رژیم های غذایی خاص قصد سود جویی داشته باشند.

تعیین جنسیت با روش شستشوی واژن

اکثر مواقع در روز تخمک گذاری و گاهی تا 48 ساعت بعد از تخمک گذاری، PH واژن حالت قلیایی دارد و اگر قصد پسردار شدن دارید زمان مناسبی برای مقاربت است. ولی بعد از گذشتن از این مدت PH واژن حالت اسیدی پیدا می کند و زمینه برای دختردار شدن مناسب می شود.

روش نشانه گذاری لیزری اسپرمها

این روش به این شکل است که اسپرم دارای کروموزوم X به وسیله ی لیزر نشانه گذاری می شود، بعد با دستگاهی این اسپرمها از اسپرم دارای کروموزوم Y بی نشان جدا می شوند.

روش تعیین میزان اسپرم

این روش مناسب حال زوجهایی است که خواهان فرزند پسر هستند. مرد یک آزمایش شمارش اسپرم می دهد، اگر تعداد اسپرمهای او در یک سی سی کمتر از 20 میلیون مشاهده شود احتمال دختردار شدن 80% تخمین زده می شود و اگر کمتر از 5 میلیون باشد این احتمال به 100% می رسد.

درصد موفقیت در تعیین جنسیت با ivf  چقدر است ؟

در این روش تعیین جنسیت جنین، در صورتی که ivf موفقیت آمیز باشد و منجر به بارداری موفق شود، تعیین جنسیت با IVF صددر صد خواهد بود بدین معنا که آن جنسیت دلخواه شما در رحم کاشته می شود.

تاثیر داروها بر تعیین جنیسیت چقدر است؟

قطعا داروها باعث تغییر ph بدن می شوند. در نتیجه می توانند مشابه مراقبت های تغذیه ای روی باروری و تعیین جنسیت اثر بگذارند.

اما نکته مهم این است که استفاده از انواع دارو هایی مثل آسپرین، بروفن و مسکن ها می تواند در روند کلی باروری تاثیر منفی داشته باشد و با تاثیراتی که روی فعالیت های تخمدان ها می گذارد ریسک باروری را به طور کلی کاهش دهد. به همین دلیل توصیه می شود افرادی که می خواهند باروری سالمی داشته باشند از این دسته از داروها استفاده نکنند.

در مواردی که افراد می خواهند بارور شوند، برای آن ها دارو های آنتی استروژن تجویز می شود. این داروها شانس باروری و میزان تخمک گذاری را افزایش می دهند.

4 پاسخ
  1. هر روشی مزایا خودشو داره باید با توجه به وضعیت شما تعیین کرد

 1. سلام من اولین بچه باردار شدم پسر بود و دومین بچه که من باردار شدم در 5 ماه فوت کرد الان میخواهم دوباره باردار بشم تروخدا فقط با قرص

  1. دوست عزیز باید علت سقط و وفت بچه بررسی بشه
   و هیچ وقت نمیشه با قرص تعیین جنسیت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط