لوگو دکتر قاضی میرسعید
جستجو
Close this search box.
تعیین جنسیت پسر

تعیین جنسیت صدرصدی پسر

جنسیت نوزاد توسط دو کروموزوم جنسی که از هر دو والدین به ارث رسیده است تعیین می شود. نوزاد به طور معمول یک کروموزوم جنسی را از مادر و یکی را از پدر را به ارث می برد. یک زن دو کروموزوم X دارد بنابراین یکی از کروموزوم های X خود را به نوزاد می دهد. پدر یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y دارد و می تواند کروموزوم X یا Y خود را بدهد. تخمک (از مادر) حاوی یک کروموزوم X است. بنابراین جنسیت نوزاد توسط کروموزوم X یا Y سلول اسپرم پدر تعیین می شود. اگر XX وجود داشته باشد، نوزاد دختر و اگر XY باشد، نوزاد پسر به‌دست می‌آید. نظرات زیادی در مورد جنسیت نوزاد و نحوه پسر دار شدن یا دختر دار شدن وجود دارد که تنها راه مطمئن برای انتخاب جنسیت نوزاد، استفاده از IVF و آزمایش ژنتیک است. امروزه هنوز برخی از زوجین به علت تمایل خود و یا فرهنگ برای تعیین جنسیت پسر به پزشکان متخصص زنان و یا مراکز ناباروری مراجعه می کنند. اگر شما نیز در این دسته از افراد قرار دارید این مقاله می تواند برای شما مفید باشد.

جنسیت نوزاد چگونه تعیین می شود؟

هر سلول انسانی دارای 23 جفت کروموزوم (46 کروموزوم) است. نیمی از آنها از اسپرم پدر بیولوژیکی و نیمی دیگر از تخمک مادر بیولوژیکی است. دو تا از این کروموزوم ها (کروموزوم های X و Y ) که به عنوان کروموزوم های جنسی نیز شناخته می شوند، جنسیت کودک را تعیین می کنند. کروموزوم X همیشه از تخمک بدست می آید و دومی که می تواند X یا Y باشد از اسپرم حاصل می شود.
اگر اسپرمی که تخمک را بارور می کند دارای کروموزوم X باشد، نوزاد دختر خواهد بود (ژنوتیپ XX). اگر کروموزوم Y داشته باشد، پسر خواهد بود (ژنوتیپ XY). در واقع همانطور که گفته شد، این اسپرم است که جنسیت کودک را تعیین می کند.

تعیین-جنسیت-صدرصدی-پسر

آیا راه تضمینی برای تعیین جنسیت پسر وجود دارد؟

ما می دانیم که “جنسیت” در دنیای ما در حال تکامل است. در مورد اینکه آیا راه تضمینی برای تأثیرگذاری بر شانس پسردار شدن شما وجود دارد یا نه، به جز تعیین جنسیت با IVF هیچ تضمینی در مورد جنسیت کودک وجود ندارد. به طور کلی، اگر همه چیز به طبیعت سپرده شود، تقریباً شانس پسر یا دختر شدن جنین 50،50 است. همه چیز به این بستگی دارد که کدام اسپرم در مسابقه پیروز می شود.
برخی بر این باورند که با استفاده از زمان ‌بندی، پوزیشن سکس، رژیم غذایی و روش ‌های دیگر می‌توانید شانس پسردار شدن و تعیین جنسیت پسر را افزایش دهید.


جالب اینجاست که یک مطالعه در سال 2008 روی 927 شجره خانوادگی نشان می‌ دهد که پسر یا دختر بودن فرزند شما می تواند توسط پدر تعیین شود. نه تنها کروموزوم های اسپرم تعیین کننده جنسیت جنین هستند، بلکه برخی از پدران ممکن است مستعد داشتن پسر یا دختر باشند.

برای افزایش موفقیت تعیین جنسیت پسر چه کاری می توانید انجام دهید؟

اگر واقعاً پسر می خواهید، پیشنهادات مختلفی برای تعیین جنسیت قبل از بارداری وجود دارد. که در مقاله بهترین روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری به موضوع آن پرداخته ایم.
برای شروع، ممکن است بخواهید هنگام تلاش برای باردار شدن، آنچه را که می خورید با دقت بیشتری در نظر بگیریدو رزیم غذایی خاصی را رعایت نمایید. عادات غذایی سالم (غذاهای کامل، میوه ها و سبزیجات، تنقلات کم قند) به شما کمک می کند که در دوران بارداری به دریافت کالری مناسب ادامه دهید.

خوراکی های مفید برای پسردار شدن

کسانی که دوست دارند فرزند پسر داشته باشند، باید میزان سدیم و پتاسیم خونشان بالاتر از کلیسوم و منیزیوم باشد. بنابراین مصرف خوراکی هایی مثل :

خرما، هویج، موز، غلات، طالبی، پرتقال، هلو، زعفران، کشمش، دانه های روغنی، کره گوسفندی، حبوبات، سیب زمینی، برنج و نان گندم سفید توصیه می شود.

آیا روش پزشکی برای پسردار شدن وجود دارد؟

برخی از این روش ها عبارتند از: لقاح آزمایشگاهی (IVF)، انتقال گامت به داخل فالوپ (GIFT) و انتقال زیگوت به داخل فالوپ (ZIFT).
از طریق روش هایی به نام تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) یا انتخاب ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGS) می توان برای ایجاد جنین، تعیین جنسیت این جنین ها و کاشت جنین با جنسیت مورد نظر در رحم استفاده کرد.

عکس-جنسیت-پسر-در-سونوگرافی

آیا تعیین جنست پسر به جنین آسیب می رساند؟

روش های آزمایشگاهی و در مراحل مختلف آماده شدن جنین هیچگونه احتمال آسیب رسیدن به جنین وجود ندارد. در مراحل انجام تعیین جنسیت ivf که توسط متخصص زنان و سپس توسط جنین شناس انجام می شود، هیچگونه احتمال آسیب به جنین وجود ندارد. بنابراین باید مطمئن باشید که جنین صحیح و سالم به رحم مادر انتقال داده می شود.

کلام آخر

جنسیت نوزاد کی از مهمترین دغدغه های پدر و مادران بوده و این مسئله فارغ از دین، کشور و فرهنگ افراد است. امروزه با پیشرفت بیش از پیش علم پزشکی و تکنولوژی تعیین جنسیت پیش از بارداری نیز برای والدین میسر شده است. زوجینی که از روش های آزمایشگاهی برای بارداری استفاده می کنند، شانس موفقیت بالاتری در انتخاب جنسیت دلخواه جنین و به خصوص تعیین جنسیت پسر دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط