لوگو دکتر قاضی میرسعید
جستجو
Close this search box.
تفاوت ای وی اف و میکرواینجکشن

تفاوت ای وی اف و میکرواینجکشن

تفاوت ای وی اف و میکرواینجکشن یکی از سوالات مهم زوجینی است که برای بارداری اقدام می‌کنند. همانطور که می‌دانید امروزه با پیشرفت علم پزشکی راه‌های بسیاری برای بارداری و داشتن فرزند پیش روی زوج‌ها قرار دارد. ای وی اف و میکرواینجکشن دو راهی است که اگر زوجی نتواند پس از گذشت چند سال به صورت طبیعی بچه‌دار شود، می‌تواند ازآن‌ها استفاده کنند.

قبل از اینکه به سراغ روش‌های بارداری بروید حتما باید از نظر پزشک خود اطمینان حاصل کنید و در مورد این روش‎ها اطلاعات کاملی بدست آورید. انتخاب بین دو روش ای وی اف و میکرواینجکشن با شناخت تفاوت بین این دو، به تصمیم صحیح‌تر کمک بسیاری می‌کند. اگر شما هم جزو زو‍ج‌هایی هستید که نیاز دارید تفاوت این دو روش بارداری را بیشتر بدانید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

تفاوت های ای وی اف و میکرواینجکشن

 • اصلی‌ترین تفاوت آی وی اف IVF و میکرواینجکشن ICSI در چگونه بارورشدن تخمک توسط اسپرم است. در آی وی اف که همان لقاح آزمایشگاهی است، اسپرم‌ها در کنار تخمک قرار می‌گیرند تا لقاح صورت بگیرد و تخمک بارور شود. در صورتی که در میکرواینجکشن از طریق یک سوزن باریک یک اسپرم را به طور مستقیم وارد تخمک می‌کنند تا تخمک بارور شود.
 • تفاوت دوم این دو روش به دلیل کوتاه بودن مدت زمان پروسه آی وی اف نسبت به میکرواینجکشن است.
 • در مورد سومین و یکی از مهم‌ترین  تفاوت‌های بین IVF و ICSI گرانتر بودن میکرواینجکشن را باید در نظر گرفت.

توجه داشته باشید این دو روش با تلقیح داخل رحمی متفاوت هستند.

تفاوت های ای وی اف و میکرواینجکشن

 تفاوت کاربرد ای وی اف و میکرواینجکشن

هر کدام از این روش‌ها با توجه به اینکه برای چه زوج‌هایی مناسب هستند، کاربردشان مشخص می‌شود.

کاربرد میکرواینجکشن: معمولا در شرایطی که عدم باروری ناشی از اسپرم باشد، از میکرواینجکشن استفاده می‌شود. در بارداری با میکرواینجکشن (ICSI) به اسپرم کمک می‌شود تا وارد تخمک شده و معمولا در شرایط زیر کاربرد دارد.

 •  تعداد اسپرم کم باشد.
 • اسپرم غلظت کافی را نداشته باشد.
 • اسپرم شکل غیر طبیعی داشته باشد.
 • تحرک اسپرم غیرطبیعی شناخته شود.
 • بدن زن آنتی بادی ضد اسپرم تولید کند.
 • سیستم تولید مثل زن لوله رحمی نداشته باشد.
 • در صورتی که روش ای وی اف موفقیت‌آمیز نباشد.

کاربرد ای وی اف: ای وی اف روشی است که برای بسیاری از سنین می‌تواند پاسخگو باشد. از این روش زمانی که لوله‌های رحمی دچار مشکل باشند و اختلالاتی در اسپرم وجود داشته باشد، برای بارور شدن تخمک استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر نازایی در تهران

تفاوت مراحل ای وی اف و میکرواینجکشن

به صورت کلی برای بیان تفاوت مراحل آی وی اف و میکرواینجکشن باید گفت تقریبا تمام مراحل ای وی اف و میکرواینجکشن یکسان هستند و تنها در جمع‌آوری اسپرم تفاوت دارند. اما به صورت خلاصه مراحل آماده‌سازی لقاح به صورت زیر است:

 1.  در مرحله‌ی اول دارو درمانی، یا هورمون درمانی در صورت نیاز، برای تحریک تخمدان‌ها انجام می‌شود.
 2. پس از تحریک، تخمدان‌ها بزرگتر و به دیواره واژن نزدیک می‌شوند.
 3. مرحله‌ی بعد عمل تخمک‌گیری که همان پانکچر گفته می‌شود، با استفاده از مشاهدات سونوگرافیک است. سپس در مرحله‌ی بعدی آماده‌سازی اسپرم انجام می‌شود.
 4. در نهایت با قرار دادن اسپرم در کنار تخمک و یا تزریق آن به تخمک، لقاح صورت می‌گیرد.

تنها تفاوتی که در مراحل این دو روش بارداری باید بیان کنیم، مرحله‌ی اسپرم‌گیری است. در میکرواینجکشن اگر در آزمایش آنالیز اسپرم مشکلی مشاهده شود، از روش جراحی و یا نمونه‌برداری بافت برای جمع‌آوری آن استفاده می‌شود.

احتمال موفقیت آی وی اف بیشتر است یا میکرواینجکشن؟

با توجه به این که از هر روش در چه شرایطی استفاده می‌شود، احتمال موفقیت در بارداری تعیین می‌شود. بنابراین درصد موفقیت درمان ناباروری با ivf  یا میکرواینجکشن با نظر پزشک شما و با توجه به فاکتورهای لازم برای تخمک و اسپرم صورت خواهد گرفت. معمولا اگر روش ای وی اف موثر نباشد از میکرواینجکشن استفاده می‌شود و شاید هم در همان ابتدا پزشک شما صلاح ببینید میکرواینجکشن را انجام دهید.

خلاصه

همانطور که خواندید در این مقاله در مورد تفاوت‌های ای وی اف و میکرواینجکشن صحبت کردیم و در کنار کاربردهای آن مراحل این دو روش را به صورت مختصر مرور کردیم. اینکه کدام روش مناسب شما و همسرتان باشد کاملا بر اساس صلاحدید پزشک صورت می‌گیرد و سلیقه‌ای نخواهد بود. پس چه بهتر که برای شناخت بهترین متخصص برای آی وی اف (ivf) در تهران اقدام کنید تا احتمال بالاتری برای بارداری با این روش داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط