لوگو دکتر قاضی میرسعید
جستجو
Close this search box.
علائم بارداری

علائم بارداری بعد از چند روز ظاهر می شود ؟

 برخی زنان نابارور نسبت به بقیه خانم ها استرس بیشتری برای بارداری دارند و می ترسند که بارداری را تجربه نکنند. بهترین روش تشخیص حاملگی، انجام تست بارداری است برخی زنان در همان هفته های اول بارداری علائمی را تجربه می کنند. با این حال، تشخیص بارداری در ماه اول کمی دشوار خواهد بود، زیرا برخی از نشانه ها مشابه با علائم قاعدگی است. اما سوال اصلی این است که علائم بارداری بعد از چند روز ظاهر میشود؟ آیا علائم بارداری در ماه اول قابل مشاهده است؟ برای دریافت پاسخ سوالات خود همراه ما باشید.

علائم-اولیه-بارداری

علائم بارداری بعد از چند روز ظاهر می شود ؟

در بعضی از خانمها اولین علائم بارداری در هفته اول بعد از لقاح (۷ تا ۱۰ روز بعد از تخمک گذاری) و لانه گزینی جنین ظاهر می شود. اما در بیشتر خانمها علائم اولیه بارداری ممکن است ۲ تا ۳ هفته بعد از لقاح بروز کند.

علائم اولیه بارداری چگونه است؟

اولین علائم بارداری ممکن است چند هفته ی اول پس از بارور شدن تخمک مشاهده شود. برخی از علائمی که می‌تواند نشان‌دهندۀ بارداری باشد در زیر آمده است:

تأخیر در پریود: عقب افتادن عادت ماهانه و پریود اولین نشانه باردار بودن خانم‌هایی است که برای بارداری اقدام کرده‌اند. بهتر است یک هفته پس از تأخیر پریود یک تست بیبی‌چک تهیه کنید یا خیلی بهتر است اگر برای انجام آزمایش خون به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

حساسیت سینه و ورم پستان: یکی از اصلی‌ترین علائم حاملگی حساس شدن و تورم پستان‌هاست. این تغییرات می‌تواند شامل بزرگ شدن سینه، نمایان شدن رگ‌ها و تغییر رنگ، ترشحات پستان‌ و برجستگی‌های تیرۀ اطراف نوک پستان‌ باشد.

تهوع: تهوع همراه با استفراغ یا بدون استفراغ نیز یکی از دلایل و علائم بارداری است که البته در مادران باردار متفاوت بروز می کند.

لکه‌بینی یا خونریزی: خونریزی خفیف یا لکه‌بینی در مورد همهٔ خانم‌های باردار رخ نمی‌دهد.

تکرر ادرار: افزایش و تکرر ادرار یکی از دلایل مشخص و شناخته‌شده در بارداری است که اغلب از حدود هفتۀ ششم بارداری آغاز می‌شود.

خستگی: داشتن حس خستگی شدید نیز یکی از علل بارداری است که در دوران بارداری، به ویژه در سه ماهۀ اول بسیار شایع و ممکن است در اواخر بارداری نیز دوباره به وجود می‌آید.

ویار: بیزاری نسبت به غذاها یا هوس غذایی یا حسایت به بوها و حساس شدن حس بویایی را ویار می‌نامند.

گرفتگی عضلات: گرفتگی ماهیچه‌ها مثل شکم‌درد یا گرفتگی ماهیچه‌های پا هم یکی از علائم یا عوارض شایع دوران بارداری است.

تغییرات خلقی: نوسانات خلق‌وخو یکی از نشانه‌های حاملگی است که می‌توان طیف خفیف تا شدیدی داشته باشد. این تغییر شدید احساسات در بارداری کاملاً طبیعی است، بنابراین تلاش کنید تا در شرایط سخت و احساسی، ثبات شخصیت خود را با راهکارهای موجود برای کنترل احساس خود حفظ کنید.

دمای پایۀ بدن: یعنی درجه حرارت بدن بلافاصله هنگامی که هنگام صبح از خواب بیدار می‌شوید، نیز ممکن است بتواند علائم اولیۀ بارداری را نشان دهد. دمای پایۀ بدن بلافاصله پس از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد و تا عادت ماهانۀ بعدی در همان سطح باقی می‌ماند. افزایش ادامه‌دار دمای پایه بدن بیش از دو هفته، ممکن است به این معنی باشد که شما باردار هستید.

افزایش یا کاهش اشتها: یکی از اصلی‌ترین علائم بارداری که بعد چند روز ظاهر می‌شود افزایش ناگهانی اشتها و یا کاهش شدید اشتها است. عموما بیشتر زنان افزایش شدید اشتها را تجربه می‌کنند و به طور ناگهانی هوس خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های مختلف می‌کنند که گفته می‌شود ویار دارد.

مادرانی که برای بارداری و رویای فرزند دار شدن از روش های درمان ناباروری مانند روش درمان ناباروری با ivf استفاده نموده اند بهتر است برای اطمینان از بارداری به پزشک متخصص نازایی خود مراجعه کنند.

علائم-هفته-اول-بارداری

علائم بارداری در هفته اول

برخی از زنان در هفته اول بارداری علائمی ندارند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است علائمی مانند خستگی، حساس شدن سینه‌ها و گرفتگی خفیف را تجربه کنند. به طور معمول، هفته اول  بارداری را از اولین روز آخرین پریود یک زن اندازه گیری می‌کنند.

علائم بارداری در هفته دوم

برخی از علائم اولیه بارداری در هفته دوم خود را به شکل زیر نشان می دهد. این علائم عبارتند از: عقب انداختن پریود، بد‌خلقی، سینه‌های حساس و متورم، حالت تهوع یا استفراغ، افزایش ادرار، خستگی

علائم بارداری در هفته سوم

برخی از زنان حتی قبل از مثبت شدن آزمایش‌شان متوجه بارداری خود می‌شوند، پس شروع علائم بارداری معمولا از این هفته است، اما بیشتر آن‌ها نیز متوجه این موضوع نمی‌شوند. اگر علائمی در این هفته داشته باشید، ممکن است  آن‌ها را با علائم PMS  اشتباه بگیرید. اگر هنوز چیزی احساس نکردید نگران نباشید. حتی در هفته پنجم بارداری، تنها نیمی از زنان علائم بارداری را احساس می‌کنند.  علائم شایع این هفته می‌تواند شامل این موارد باشد: نفخ، سینه‌های دردناک، لکه بینی، بالا ماندن دمای پایه بدن

علائم بارداری در هفته چهارم

بیشتر علائم اولیه بارداری تا حدود هفته ششم شروع نمی‌شوند. علائمی که در این هفته ممکن است تجربه کنید شامل این علائم است: سینه‌های حساس و متورم، خستگی، حالت تهوع یا استفراغ صبحگاهی، نفخ، گرفتگی، نوسانات خلقی

آیا تنگ شدن واژن از علائم بارداری است؟

واژن در دوران بارداری دچار تغییراتی خواهد شد تا برای خروج جنین، آمادگی لازم را داشته باشد. از جمله این تغییرات می توان به تغییر رنگ واژن و یا تغییر در ترشحات واژینال اشاره کرد. اما تنگ شدن واژن از علائم بارداری نیست.

تست-بارداری


چند روز بعد از بارداری بی بی چک مثبت می شود؟

هیچ کدام ار علائمی که در مقاله به ان اشاره شد ۱۰۰ درصد نشانه حاملگی نیست زیرا این علائم می تواند در دوران پریود و یا سیکل قاعدگی نیز بروز کند. بنابراین برای اطمینان بیشتر باید باید از بی بی چک استفاده کنید.
اگر از بی بی چک استفاده کردید و جواب بی بی چک منفی بود ولی هنوز پریود نشده بودید، ممکن است که هنوز برای قضاوت زود باشد . توصیه می کنیم جهت اطمینان از بارداری آزمایش خون یا سونوگرافی انجام بدهید زیرا جواب این دو روش صددر صد قطعی است. اما اگر به ازمایشگاه و یا پزشک متخصص زنان و زایمان خود دسترسی ندارید باید چند روز صبر کنید و دوباره از بی بی چک استفاده کنید.
دو هفته بعد از زمان عقب افتادن پریود، بی بی چک با اطمینان ۹۸ درصدی حاملگی شما رو درست تشخیص می دهد.

مادرشدن … آرزویی که برای بعضی ها دور شده …

فیلم درمان ناباروری توسط دکتر سیده معصومه قاضی میرسعید

آیا علائم بارداری جنین پسر با دختر متفاوت است؟

علائم بارداری دختر و پسر که به‌عنوان نشانه‌های تعیین جنسیت در ماه‌های اول بارداری تعریف می‌شوند، بر اساس مشاهدات و تحقیقات علمی نبوده و بیشتر تجربی است. تغییراتی که در طول بارداری در بدن مادر به وجود می آید می تواند در هر فرد متفاوت باشد. بااین‌حال هیجانات این دوره و جنسیت فرزند باعث شده تا داستان‌های پیرامون نشانه‌ها و علائم این دوران شکل بگیرد که اساساً بی پایه و اساس است.

آیا عقب افتادن پریود نشانه حاملگی است ؟

عقب افتادن پریود معمولا اولین نشانه بارداری است. بعد از عقب افتادن پریود، آزمایش بارداری می‌تواند تایید کند که آیا  باردار هستید یا خیر. تست‌های بارداری وجود هورمون گنادوتروپین (Gonadotropin) یا همان HCG را در بدن شما اندازه گیری می‌کنند.

سن حاملگی چیست؟

زمان بارداری با استفاده از “سن حاملگی” اندازه گیری می شود. سن حاملگی از اولین روز آخرین قاعدگی (LMP) شروع می شود. سن حاملگی می تواند گیج کننده باشد. اکثر مردم تصور می کنند بارداری 9 ماه طول می کشد و این درست است که شما حدود 9 ماه باردار هستید. اما از آنجایی که بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی شما – حدود 3 تا 4 هفته قبل از بارداری واقعی – اندازه گیری می شود یک بارداری کامل معمولاً حدود 40 هفته تقریباً 10 ماه است.

تست-بی-بی-چک

علائم بارداری چگونه شروع می شود؟

علائم بارداری متفاوت است. برخی از افراد در عرض چند روز پس از لقاح احساس بارداری می کنند، در حالی که افراد دیگر تا هفته ها پس از مثبت شدن تست بارداری احساس بارداری نمی کنند. علائم بارداری بین افراد و حتی در بین بارداری ها متفاوت است.

آیا می توانید قبل از پریود شدن احساس بارداری کنید؟

بله، شما می توانید قبل از اینکه پریودتان عقب بیفتد، احساس بارداری کنید. برخی افراد می گویند که علائم بارداری را در عرض یک هفته پس از لقاح (حدود یک هفته قبل از عقب افتادن قاعدگی) احساس کرده اند.

احساس بیماری در دوران بارداری

ممکن است احساس بیماری کنید یا بیمار باشید. این عارضه معمولاً به عنوان تهوع صبحگاهی شناخته می شود، اما می تواند در هر زمانی از روز یا شب اتفاق بیفتد. علائم تهوع صبحگاهی معمولاً از هفته 4 تا 6 بارداری شروع می شود

ممکن است استفراغ شدید بارداری داشته باشید، یک بیماری جدی در بارداری که باعث استفراغ شدید می شود و نیاز به درمان دارد.

احساس خستگی در بارداری

احساس خستگی در دوران بارداری، به ویژه در طول 12 هفته اول، معمول است. تغییرات هورمونی در بدن شما در این زمان می تواند باعث احساس خستگی، بیماری، احساسات مختلف و ناراحتی شود.

درد سینه در اوایل بارداری

سینه‌ های شما ممکن است بزرگ ‌تر شوند و احساس حساسیت کنید، درست مانند قبل از پریود.  وریدها ممکن است بیشتر قابل مشاهده باشند و نوک سینه ها ممکن است تیره و برجسته شوند.

کلام آخر

نشانه های بارداری در افراد مختلف متفاوت است و نمی توان علامت اصلی و قطعی برای بارداری در نظر گرفت و باز هم مطمئن ترین راه انجام تست و آزمایش بارداری است، با این حال مشاهده برخی از علائم می تواند نشان از وجود یک تخم در بطن شما باشد. تشخیص بارداری در ماه های اولیه بر اساس تغییرات ظاهری دشوار است، زیرا اغلب این نشانه ها مانند خونریزی خفیف، گرفتگی عضلات، حساسیت سینه ها و تغییرات خلقی شبیه به سندرم پیش از قاعدگی است. بنابراین، جهت اطمینان از بارداری قطعی توصیه می شود که به یک متخصص زنان و زایمان و نازایی دکتر سیده معصومه قاضی میرسعید مراجعه نمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط