لوگو دکتر قاضی میرسعید
جستجو
Close this search box.
علائم شروع زایمان

علائم شروع زایمان، مهم‌ترین نشانه‌ها!

علائم شروع زایمان برخلاف فیلم‌ها که در آن‌ها فقط با درد شدید مادر، نوزادان به صورت نمایشی و با سرعت بالایی به دنیا می‌آیند و در مدت زمان کوتاهی همه چیز به پایان می‌رسد، نیست. در واقعیت زایمان و تولد نوزاد رویدادی زمان بر است و علائم زایمان جدا از دردهای عضلانی در ناحیه زیر شکم موارد دیگری نیز هستند. در ادامه‌ی این مقاله به توضیحاتی پیرامون علائم شروع زایمان می‌پردازیم. پس اگر ماه‌های آخر بارداری را طی می‌کنید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

علائم شروع زایمان

قبل از هرچیز باید بدانید برای داشتن زایمانی راحت و آسوده باید انتخاب متخصص زنان و زایمان خود را جدی گرفته و در این مورد تحقیقات لازم را انجام دهید. بهترین متخصص زنان و زایمان در ونک نقش موثری نه تنها در دوران بارداری بلکه در لحظات زایمان ایفا خواهد کرد، به صورتی که خاطره‌ی خوش شما از زایمان فرزندتان  بسیار به عملکرد متخصص زنان شما بستگی دارد.

نازک شدن دهانه رحم

ناحیه‌ای که در انتهای رحم قرار گرفته است دهانه رحم نامیده می‌شود. دهانه‌ی رحم معمولاً بین 3.5 تا 4 سانتی‌متر است. اما با شروع زایمان دهانه‌ی رحم به تدریج کوتاهتر و نازکتر می‌شود و این یکی از علامت‌های شروع زایمان است. در این مرحله ممکن است مادر انقباضات خفیفی را به صورت نامنظم داشته باشد.

بیشتر بدانید: تمام آنچه از زایمان طبیعی باید بدانید!

مهم‌ترین علائم شروع زایمان را بدانید!

باز شدن دهانه رحم

باز شدن و یا به اصطلاح عامیانه گشاد شدن دهانه‌ی رحم یکی دیگر از علائم شروع زایمان به حساب می‌آید. زمانی که اندازه‌ی دهانه‌ی رحم به 10 سانتی‌متر برسد زایمان آغاز می‌شود. باز شدن دهانه‌ی رحم در ابتدا معمولا بسیار کند خواهد بود، اما با شروع زایمان معمولاً با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد.

 افزایش ترشحات واژن

با شروع بارداری دهانه‌ی رحم با موادی بسته می‌شود تا از ورود باکتری و هر عامل بیماری‌زای دیگری به رحم جلوگیری شود. در انتهای دوران بارداری این مواد منجر به ایجاد فشار به واژن می‌شوند در نتیجه ترشحات واژن افزایش می‌یابد. ترشحات ممکن است به رنگ صورتی و یا همراه با رگه‌هایی از خون باشند. این علامت چند روز پیش از زایمان ممکن است اتفاق بیفتد و از علائم اولیه شروع زایمان می‌تواند باشد.

در صورتی که میزان خونریزی واژینال شما به اندازه‌ی یک دوره‌ی قاعدگی شدید باشد، باید جهت بررسی بیشتر سریعاً به اورژانس مراجعه نمائيد. خونریزی‌های شدید در هر دوره‌ای از بارداری نیاز به بررسی‌های اورژانسی دارد.

بارداری در عین سختی‌هایی که برای مادر دارد، یکی از شیرین‌ترین دوران زندگی زنان است. در این میان هستند خانم‌هایی که از لذت داشتن فرزند محروم شده‌اند و به دنبال راه‌حلی برای درمان ناباروری هستند. مراجعه به بهترین متخصص آی وی اف (ivf) در تهران برای درمان ناباروری با ivf یکی از راه‌هایی است که به این عزیزان پیشنهاد می‌کنیم. ای وی اف یکی از موثرترین روش‌ها برای درمان نازایی است. بهترین متخصص ivf در تهران پزشکی است که می‌تواند با استفاده از روش ای وی اف به شما در داشتن فرزند کمک کند.

لانه سازی، افزایش انرژي

ممکن است یک روز صبح پس از بیدار شدن از خواب شروع به مرتب کردن اتاق نوزاد کنید، لباس‌های او را بر اساس رنگ مرتب کنید، فریزر را از غذاهای مختلف پر کنید و تمام کارهای ناتمام پیش از زایمان را به اتمام برسانید. این احساس غریزی آماده شدن جهت زایمان می‌تواند در هر زمانی از دوره‌ی بارداری انجام شود اما برای اغلب مادران در نزدیک دوره‌ی زایمان اتفاق می‌افتد. به یاد داشته باشید از خسته کردن بیش از حد خود پرهیز نمایید و انرژي خود را برای زایمان و روزهای پس از آن نگه دارید.

احساس پایین آمدن نوزاد

زمانی که سر جنین در عمق لگن قرار می‌گیرد، شکل شکم ممکن است تغییر نماید. این تغییر ممکن است چند هفته پیش از زایمان و یا چند ساعت پیش از زایمان ایجاد شود.

بیشتر بخوانید: درمان ناباروری حقیقت دارد؟

پارگی کیسه آب

کیسه آمنیوتیک پر از مایعاتی است که از جنین در داخل رحم محافظت می‌کند. در آغاز زایمان و یا در حین زایمان این کیسه پاره می‌شود. با پاره شدن کیسه آب ممکن است مایعات در مقادیر اندک و یا به صورت جریان شدید از واژن خارج شوند. در صورتی که شک دارید کیسه آب پاره شده است و یا اینکه مایعات خروجی تنها ادرار بوده است بهتر است به اورژانس زایمان مراجعه کنید تا این موضوع از طریق یک جراح زنان خوب در تهران و ماما بررسی شود.

پس از پاره شدن کیسه آب باید روند زایمان به سرعت انجام شود، طولانی شدن روند زایمان پس از پارگی کیسه آب موجب افزایش احتمال عفونت در نوزاد و یا مادر می‌شود. در صورتی که با پاره شدن کیسه آب زایمان شروع نشده باشد، ممکن است از روش القای زایمان جهت شروع انقباضات رحمی و تسریع روند زایمان استفاده شود.

انقباضات رحم

در چند ماه آخر بارداری، انقباضات دردناک در ناحیه‌ی زیر شکم ممکن است با علائم شروع درد زایمان اشتباه گرفته شود. به این انقباضات براکستون هیکس با انقباضات کاذب زایمان نیز گفته می‌شود. جهت تشخیص انقباضات واقعی زایمان از انقباضات براکستون هیکس به این سوالات پاسخ دهید:

  1.  آیا انقباضات شما منظم است؟
  2. طول مدت هر انقباض چقدر طول می‌کشد؟ (انقباضات زایمان هرکدام بین 60 تا 90 ثانیه طول می‌کشد.)
  3. آیا انقباضات با تغییر موقعیت شما متوقف می‌شود؟ انقباضات کاذب معمولاً با راه رفتن، استراحت و یا تغییر موقعیت کاهش می‌یابد و یا اینکه متوقف می‌شوند. اما انقباضات واقعی زایمان با تغییر فعالیت و وضعیت نیز متوقف نمی‌شوند.
  4. آیا شدت انقباضات به تدریج افزایش می‌یابد؟ انقباضات کاذب معمولاً خفیف بوده و به تدریج ضعیف‌تر می‌شوند اما انقباضات زایمان به تدریج شدیدتر می‌شوند.

کلام آخر

در انتها این نکته را به یاد داشته باشید که علائم شروع زایمان در هر فردی کاملاً منحصر به فرد می‌باشد و تشخیص شروع زایمان در افراد مختلف ممکن است گاهی اوقات با پیچیدگی‌هایی همراه باشد. در صورتی که در مورد علائم شروع زایمان خود مطمئن نیستید می‌توانید با پزشک خود تماس بگیرید و علائمی که دارید را برای او شرح دهید.

اگر پیش از هفته‌ی سی و هفتم بارداری علائم زایمان را حس می‌کنید و یا لکه بینی واژینال دارید جهت بررسی‌های دقیقه‌تر به اورژانس زایمان مراجعه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط