لوگو دکتر قاضی میرسعید
جستجو
Close this search box.
علائم نازایی

شایع‌ترین علائم نازایی در زنان و مردان را بدانید!

علائم نازایی در هر یک از خانم‌ها و آقایانی که به این اختلالات مبتلا هستند به گونه‌ای خاص نمود پیدا می‌کند. این علائم بستگی به سیستم بدنی افراد دارند. در صورتی که علائم این بیماری را سریعتر پیدا کنید، درمان آن نیز کار ساده‌تری خواهد بود. شما می‌توانید با در نظر گرفتن انواع علائم ناباروری، انواع راهکارهای درمانی را به کار برده و برای رفع این بیماری اقدام کنید. در این مطلب با ما همراه باشید تا با شایع‌ترین علائم نازایی در زنان و مردان آشنا شوید.

علائم نازایی قبل از ازدواج (در خانم‌ها)

اگر چه مشکلات مربوط به باروری اغلب پس از ازدواج خود را نشان می‌دهند، اما با در نظر گرفتن برخی نکات می‌توان پیش از ازدواج نیز به این اختلالات پی برد. نشانه‌هایی که می‌تواند احتمال بارورشدن را کمتر کند، موارد زیر را شامل می‌شوند:

 • قاعدگی‌های نامنظم 
 • دردناک بودن قاعدگی
 • نوسانات هورمونی

هر یک از این علائم پیش از ازدواج می‌توانند به شما در درک این بیماری کمک کنند. شما قادر هستید با تغییر سبک زندگی و استفاده از برخی مکمل‌ها و داروها از بروز این اختلالات پیش از ازدواج پیشگیری کنید. نشانه‌ها و علائم نازایی قبل از ازدواج بیشتر مربوط به شرایط جسمی خانم‌ها است.  در این میان جهت پیشگیری ابتدا باید به متخصص زنان و در صورت تشخیص عدم باروری به بهترین دکتر نازایی در تهران مراجعه کنید.

علائم نازایی در زنان

 • “علائم نازایی” در خانم‌ها با در نظر گرفتن شرایط عادات ماهیانه آن‌ها در طول هر ماه مشخص می‌شود. یکی از مهمترین اختلالاتی که سبب ناباروری در خانم‌ها می‌شود، وجود آندومتریوز است. در صورتی که قاعدگی‌های سنگین را در طول هر ماه مشاهده می‌کنید، بهتر است از بابت احتمال آندومتریوز به بهترین دکتر درمان آندومتریوز مراجعه کنید، تا از بروز عوارض آن پیشگیری شود.
 • از دیگر علائم اولیه ناباروری عدم قاعدگی است. در صورتی که خانم‌ها در بیشتر از ماه‌های سال قاعدگی نداشته باشند، مسئله نازایی و ناباروری مطرح می‌شود.
 • به جز موارد نام برده شده وجود هرگونه اختلال در رویش موها می‌تواند یک نشانه از اختلالات هورمونی در بدن باشد. از این میان می‌توان به کم پشت شدن موها نیز اشاره کرد. 
 • همچنین افزایش شدید وزن بدن می‌تواند از علائم اولیه ناباروری باشد. 
 • به علاوه در صورتی که خانم‌ها به مرور دچار کاهش میل جنسی شوند، باروری آن‌ها نیز به همین نسبت کاهش پیدا می‌کند. بهتر است بدانید زوج‌ها برای درمان ناباروری احتمال دارد مراجعه به بهترین متخصص آی وی اف در تهران را در طرح درمانی خود داشته باشند.

برای شناسایی علائم اولیه نازایی به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید!

علائم ناباروری در مردان

 1. اگرچه بیشتر علائم نازایی و ناباروری در خانم‌ها نمود پیدا می‌کنند، اما برخی از نشانه‌ها در بدن آقایان نیز وجود این مشکلات را تایید خواهند کرد. از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 2. تغییر در میل جنسی آقایان یکی از بارزترین علائم این اختلال به شمار میرود. میل جنسی آقایان مستقیما بر قدرت باروری آن‌ها تاثیر می‌گذارد. بهتر است بدانید این مسئله به هورمون‌ها مربوط می‌شود.
 3. احساس درد یا تورم در ناحیه بیضه‌ها نیز یکی از آشکارترین علائم ناباروری به شمار می‌رود. متورم شدن بیضه ها علل گوناگونی دارد. اما به هر دلیلی که ایجاد شده باشد، در باروری مرد تاثیرگذار خواهد بود.
 4. مشکلات نعوظ در آقایان نیز گاها نشان‌دهنده عدم باروری آن‌ها است. در صورتی که قدرت نعوظ مردی پایین باشد، باروری نیز کاهش پیدا می‌کند. این مسئله نیز به صورت مستقیم به هورمون‌های مردانه مربوط می‌شود.
 5. در قدم بعدی مشکلات انزال مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورتی که مردی در این مسئله دچار مشکل شده باشد، باید حتما برای بررسی باروری به یک جراح زنان خوب در تهران مراجعه کند.
 6. سفت بودن بیضه‌ها در بدن مردان نیز باید مورد توجه قرار گیرد. اسپرم‌های یک مرد در بیضه‌هایش وجود دارند. به همین دلیل هر گونه تغییر حالت در این بخش می‌تواند نشان‌دهنده مشکلی در باروری باشد.

با در نظر گرفتن هر یک از علائم ناباروری در مردان بسیاری از اختلالات هورمونی در بدن آن‌ها آشکار شده و درمان باروری سریع تر حاصل می‌شود.

نتیجه گیری

همانطور که خواندید علائم نازایی در خانم‌ها و آقایان به گونه‌ای خاص مشاهده می‌شوند. هر یک از این علائم در طولانی مدت بر کیفیت زندگی و سلامت سایر اندام‌های بدن نیز تاثیر خواهد گذاشت. به همین خاطر لازم است که با مشاهده هر یک از علائم نام برده شده به پزشک مراجعه کرده و فرایند درمان را آغاز کنید. در سال ‌های اخیر راهکارهای متعددی برای درمان این مشکلات به وجود آمده اند که اختلالات مربوط به باروری را برطرف می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط