لوگو دکتر قاضی میرسعید
جستجو
Close this search box.
فریز کردن تخمک

فریز کردن تخمک و بارداری بعد آن

با افزایش سن در خانم ها، احتمال ناهنجاری های کروموزومی( ژنتیکی) و حتی ناباروری افزایش می یابد و به همراه آن خطر سقط جنین، نقایص مادرزادی یا اختلالاتی که باردار شدن را دشوارتر می کند، افزایش می یابد. فریز کردن تخمک تخمک توسط برخی به عنوان راهی برای متوقف کردن ساعت بیولوژیکی، گسترش گزینه‌های تولید مثل و حفظ تخمک های جوان‌ تر و احتمالاً سالم ‌تر دیده می ‌شود و برای بسیاری از زنانی که به دنبال افزایش سن باروری خود هستند، امروزه این روش به یک گزینه جذاب تبدیل شده است.

انجماد-تخمک

فریز کردن تخمک دقیقاً به چه معناست؟

فرآیند انجماد و فریز کردن تخمک، شامل تحریک تخمدان ها با هورمون ها برای تولید تخمک های متعدد، بازیابی تخمک ها از تخمدان ها و انتقال آنها به آزمایشگاه است، جایی که تا دمای زیر صفر تخمک ها سرد می شوند.

دلیل فریز کردن تخمک چیست ؟

دلایل این مسئله متفاوت است. برخی از زنان به دلایل پزشکی تخمک های خود را فریز می کنند. برای مثال درمان سرطان می تواند برای تخمدان ها سمی باشد و باعث یائسگی زودرس شود. همچنین حدود سه چهارم زنانی که تخمک های خود را فریز می کنند، این کار را به دلیل نداشتن شریک زندگی انجام می دهند.

سن مناسب فریز کردن تخمک دختران مجرد

با گذشت زمان و افرایش سن خانمها بعد از 35 سالگی ، قدرت باروری بانوان کاهش می یابد و همین مسأاله باعث ایجاد دغدغه در دختران مجرد می شود. فریز تخمک در این افراد راهکار مناسبی جهت کاهش استرس و حفظ باروری می باشد. بهترین سن برای اقدام جهت فریز تخمک قبل از سن 35 سالگی است . البته در برخی افراد با توجه به ذخیره تخمدان ، تا سن 40 سال هم این امکان وجود دارد.

در چه مواردی فریز تخمک کاربرد دارد؟

استفاده از تکنیک فریز تخمک برای خانم هایی که تصمیم به حفظ قدرت باروری خود در آینده دارند، توصیه می شود از جمله:

 • خانم هایی که به سرطان مبتلا هستند.
 • بانوانی که شیمی درمانی می کنند.
 • خانم هایی که عمل جراحی در رحم و تخمدان خود داشته اند.
 •  افردی که به بیماری های کروموزومی مانند سندرم ترنر و سندرم ایکس شکننده مبتلا می باشند.
 • خانم هایی که ازدواج نکرده اند.
 • بانوانی که به علت شرایط خود نمی توانند فعلا باردار شوند.
 • خانم هایی که به بیماری لوپوس و کم خونی داسی شکل مبتلا هستند.
 • افرادی که می خواهند تخمک های خود را اهدا کنند.

فریز کردن تخمک ها، تا چه میزان تهاجمی و چقدر خطرناک است؟

فرآیند بازیابی تخمک ها مشابه مرحله اول لقاح آزمایشگاهی یا درمان ناباروری با IVF است. در این روش خانم ها یک دور تزریق هورمونی دریافت می کنند که تخمدان ها را برای تولید چندین تخمک تحریک می کند. این مرحله شامل مراجعات مکرر به کلینیک باروری و متخصص زنان و ناباوری است، در حالی که تخمدان ها به طور منظم توسط سونوگرافی واژینال کنترل می شوند. تقریباً پس از یک یا دو هفته از درمان های هورمونی، تخمک ها بازیابی می شوند.

فرآیند بازیابی تخمک حدود 10 دقیقه طول می کشد و تحت بیهوشی خفیف یا آرام بخش انجام می شود. با استفاده از سونوگرافی، پزشک یک سوزن را از طریق واژن به فولیکول تخمدان حاوی تخمک هدایت می کند. یک دستگاه مکنده در انتهای سوزن، تخمک ها را از فولیکول ها خارج می کند.

نکته ای که حائذ اهمیت می باشد این است که تزریق هورمون‌ها باعث می ‌شوند تخمدان‌ ها کمی متورم شوند، زیرا آنها باید فضایی را برای قرار دادن فولیکول‌های متعدد در حال انبساط، که هر کدام حاوی یک تخمک در حال بلوغ هستند، ایجاد کنند.

فریز کردن تخمک شانس باروری را افزایش می دهد؟

بر اساس گزارشات و تخقیقات بالینی انجام شده، احتمال اینکه یک تخمک منجمد منجر به تولد زنده شود، حدود 2 تا 12 درصد است. به همین دلیل است که پزشکان اغلب توصیه می‌کنند که برای به حداکثر رساندن موفقیت، چند ده تخمک منجمد کنید.

عوامل مختلفی مانند سن مادر، کیفیت اسپرم همسر و … می توانند در میزان موفقیت این روش تاثیر بگذارند. فریز کردن تخمک می تواند یکی از راه های درمان ناباروری در برخی از افراد باشد.

مراحل-فریز-کردت-تخمک

مراحل فریز کردن تخمک

 در روز سوم سیکل قاعدگی آزمایشات هورمونی از قبیل آزمایش FSH، AMH و استرادیول و آزمایشات مربوط به بیماری های عفونی مانند HIV و هپاتیت توسط پزشک درخواست می شود. سونوگرافی جهت بررسی وضعیت تخمدان ها و فولیکول ها نیز انجام می شود. پس از انجام بررسی های اولیه ، مراحل فریز تخمک به ترتیب زیر انجام می گیرند.

 1. تحریک تخمدان ( همانند سیکل آی وی اف )
 2. تخمک گیری یا پانکچر
 3. انجماد تخمک در ازمایشگاه جنین شناسی

هزینه فریز کردن تخمک در تهران چقدر است؟

فریز تخمک روشی است که در آن تخمک های بالغ منجمد و در آزمایشگاه نگهداری می شوند تا برای بارداری استفاده شوند. این روش شامل چند مرحله است که هر کدام از مراحل بسته به اینکه در بیمارستان خصوصی یا دولتی اقدام به این عمل کنید، هزینه ی متفاوتی دارند. همچنین برای دارو‌های محرک تخمدان، هزینه‌ای جداگانه دریافت می‌شود. هزینه‌های لاپاراسکوپی و خروج تخمک نیز از متقاضی دریافت خواهد شد. در ضمن، متقاضیان باید سالانه، مبلغی برای نگهداری از این تخمک‌های فریز شده به کلینیک مورد نظر پرداخت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط