لوگو دکتر قاضی میرسعید
جستجو
Close this search box.
خونریزی بعد از آی وی اف

لکه بینی و خونریزی بعد از آی وی اف (ivf)

برخی از بانوان بعد از آی وی اف دچار علائمی مانند کمردرد، لکه بینی و یا خونریزی می‌شوند. لکه بینی و خونریزی بعد از ivf اگر خفیف باشد طبیعی است. اگر لکه بینی بعد از چند روز از بین نرفت یا خونریزی شدید باشد و یا اگر با علائم دیگری مانند گرفتگی شدید یا حالت تهوع همراه باشد، باید فورا به متخصص آی وی اف اطلاع داده شود.

 در این مقاله به بررسی انواع لکه بینی و خونریزی بعد از ivf و لزوم اقدام به موقع در موارد خاص می پردازیم.

لکه-بینی-بعد-از-آی-وی-اف

لکه بینی و خونریزی بعد از ivf نشانه چیست؟

بعد از درمان ناباروری با ivf (آی وی اف) یکی از ناخوشایند ترین صحنه هایی که ممکن است در این دوران با آن مواجه شوید، لکه بینی و خونریزی بعد از آی وی اف است. به این موضوع توجه داشته باشید لکه بینی بعد از ivf حتما نشانه از دست رفتن جنین نیست، ولی نیاز است حتما به بهترین متخصص ivf در تهران مراجعه کنید.

بعد از انتقال جنین لکه بینی نشانه چیست؟

روش بارداری به کمک ivf توسط زوج هایی که دچار ناباروری هستند به آن ها کمک می کند تا در صاحب فرزند شوند. آگاهی داشتن از عوارض جانبی این نوع درمان ها که مهمترین آن ها لکه بینی در زمان های مختلف درمان است، به شما کمک می کند تا از استرس و نگرانی های بی مورد دوری کنید.

خونریزی در طول دو هفته اول بعد از ivf

بعد از عمل ivf امکان خونریزی در طول دو هفته اول وجود دارد. به همین علت است که وقتی خونریزی رخ می دهد، می تواند موجب وحشت شود، زیرا نگران این هستید که این شروع شکست ivf شما باشد. زنان اغلب در مورد هر قطره خونی که می بینند وسواس به خرج می دهند و برخی تصور می کنند می توانند جنین خود را ببینند که با لخته از بدن خارج می شود.
با این حال، به یاد داشته باشید که در این مرحله جنین ها در مرحله میکروسکوپی هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود. همچنین، این خونریزی همیشه به معنای شکست چرخه ivf نیست. در بسیاری از زنان، این خونریزی به خودی خود محدود می شود وبه همان اندازه که شروع شده ناگهان متوقف می شود.

خونریزی بعد از تخمک کشی و انتقال جنین

ممکن است بعد از تخمک کشی مقداری لکه بینی یا خونریزی داشته باشید. این به این معنا است که پزشک یک سوزن را از طریق دیواره واژن شما وارد کرده است تا تخمک های شما را جمع آوری و برای آی وی اف به آزمایشگاه بفرستد. این خونریزی معمولا خیلی زود متوقف می شود. اگر خونریزی بیش از حد غیر عادی بود، باید به پزشک خود گزارش دهید.
برخی از زنان نیز ممکن است پس از انتقال جنین لکه بینی داشته باشند که می تواند بسیار ترسناک باشد، اما اگر پزشک در حین انتقال جنین دهانه رحم شما را دستکاری کند، ممکن است خونریزی از دهانه رحم باشد و به جنین آسیبی نرسیده است.

چه خونریزی هایی بعد از ivf تهدید در نظر گرفته می شوند؟

علاوه بر ترشحات خونی طبیعی، یک زن ممکن است ترشحاتی داشته باشد که سقط جنین یا حتی زندگی او را تهدید کند. ویژگی های خونریزی خطرناک عبارت اند از:

 • مقدار خونریزی شدید در مدت زمان کوتاه
 • خونریزی با درد شدید
 • •دوره زمانی، خونریزی در هفته سوم و بعد از آن یک هفته پس از انتقال نیز می تواند نشان دهنده یک وضعیت خطرناک باشد.

در زمان خونریزی پس از ivf چه باید کرد ؟

اگر خونریزی کم و طبیعی باشد، جای نگرانی نیست، زیرا استرس می تواند آن را افزایش دهد. قبل از هر چیز، باید به متخصص نازایی اطلاع دهید و تمام توصیه های او را دنبال کنید. در این زمان باید شما بیشتر از همیشه استراحت نمایید و فعالیت های بدنی خود را کم کنید و استرس را حذف کنید.
اگر علائم خونریزی خطرناک ظاهر شد، باید سریع وارد عمل شوید، زیرا می تواند نشانه ای از سقط جنین باشد و زندگی یک زن را تهدید کند. در صورت بروز چنین اتفاقی، باید موارد زیر را انجام دهید:

 • در وحله اول هر چه سریع تر با پزشک خود تماس بگیرید.
 • وحشت نکنید. هراس و ضربان قلب، سبب افزایش خونریزی می شود.
 • می توانید یک کمپرس سرد در قسمت پایین شکم قرار دهید. این کار میزان خونریزی را کاهش می دهد.

علت های اصلی لکه بینی و خونریزی بعد از ivf

لکه بینی در اثر لانه گزینی

لکه بینی حاصل از لانه گزینی یک از علل لکه بینی در طی سیکل ivf می باشد. بعد از انتقال جنین در لانه گزینی ایجاد خونریزی یا لکه از علت های آن می تواند باشد.

لکه بینی حاصل از مصرف بیش از پروژسترون

در طی ivf مصرف شیاف پروژسترون نیز می تواند لکه بینی ایجاد نماید. در برخی اوقات امکان دارد پس از ivf جهت حفظ بارداری برای بیمار شیاف پروژسترون تجویز شود و موجب خونریزی کمی شود.

• لکه بینی بعد از انتقال جنین

احتمالا چند روز بعد از انتقال جنین لکه بینی اتفاق می افتد که موجب نگرانی خانم های باردار می شود ولی با مراجعه به موقع به پزشک از خطرات ناشی از آن جلوگیری می شود.

• لکه بینی بعد از پانکچر

یکی دیگر از مراحل آی وی اف تخمک کشی یا همان عمل پانکچر است که ممکن است همراه با خونریزی باشد. پزشک در زمان انجام پانکچر به کمک سوزنی که از طریق واژن وارد لگن می شود تخمک ها را از تخمدان جمع آوری می کند که احتمال لکه بینی را افزایش می دهد.

اگر در کمتر از 12 روز پس از انتقال جنین با وجود داروهایتان پریود شدید، باید از متخصص زنان و زایمان خود بخواهید که سطح پروژسترون شما را 3 روز پس از انتقال جنین آزمایش کند.

کلام آخر

خونریزی و لکه بینی بعد از ivf همیشه به معنای شکست نیست و در بسیاری از بانوان، به خودی خود متوقف می‌شود، متأسفانه، در چنین مواقعی سونوگرافی اطلاعات کافی در اختیار پزشک قرار نمی دهد و امکان تشخیص قطعی وجود ندارد. بنابراین لازم است به منظور بررسی سطح پروژسترون، آزمایش خون انجام شود. اگر سطح پروژسترون پائین باشد، پزشک دوز پروژسترون را افزایش می دهد تا از آندومتر رحم پشتیبانی کرده و مانع ریزش شود.

2 پاسخ
 1. سلام ببخشید من برای رحم جایگزین 2تا جنین 16 خرداد انتقال دادم و الان خونریزی داره بعد از 20 روز ومثبت شدن آزمایشش، علت چیه؟ جنین افتاده؟

  1. دوست عزیز بهتره در ابتدا آزمایش خون بارداری به همراه سونوگرافتی انجام بدید و بعد از اینکه باردار بودن شما تایید شد مقدار دوز مصرفی پروژسترون بیشتر شود .
   برای اطلاعات بشتر با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط